BEYNİ BINGILDAYANLAR VE COVİD-19

Leyla Emeç Tavşanoğlu

16 Aralık 2020

İnsana akıl, fikir veren, dengesini, koku, tat alma duyularının duyumsanması sağlayan bir organ Sözlüğe bakıyorum. Beyin sözcüğünün karşılığında şunlar yazıyor:

İnsana akıl, fikir veren, dengesini, koku, tat alma duyularının duyumsanması sağlayan bir organ Sözlüğe bakıyorum. Beyin sözcüğünün karşılığında şunlar yazıyor:
“Latince’de cerebrus, Yunancada enkephalos. Sinir sisteminin merkezi olarak hizmet eden bir organ. Bütün omurgalı hayvanlar ve çoğu omurgasız hayvanlar- süngerler, knidliler, tulumlular ve derisi dikenliler gibi omurgasızlar hariç- beyne sahiptirler.
“Baş kısmında; duyma, tatma, görme, denge, koklama gibi duyulara hizmet eden organlara yakın noktada bulunan beyin omurgalıların vücudundaki en karmaşık organdır.

Fizyolojik olarak beynin fonksiyonu vücudun diğer organlarının merkezi kontrolünü sağlamaktır. Bu merkezi kontrol çevredeki ufak değişimlere bile gayet süratli ve koordineli bir tepki vermeyi sağlar.
“Türlerin beyinleri şekil ve boyut açısından muazzam bir fark gösterebilir.

Ortak özelliklerini belirlemek genellikle güçtür. Buna rağmen beyin mimarisinin geniş tür yelpazesi için uygulanabilir bazı p...
Devamını okumak için tıklayın

Yurt - Yurt gazetesi köşe yazarları - Leyla Emeç Tavşanoğlu - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun son yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun son köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun yazıları - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun bugünkü yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun bugünkü köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun dünkü köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun dünkü yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun tüm köşe yazıları - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun tüm yazıları - Leyla Emeç Tavşanoğlu yazıları