Çin yeni tezgahlar peşinde mi

Leyla Emeç Tavşanoğlu

10 Haziran 2020Financial Times gazetesinde geçen gün yayımlanan bir yazı çok göz açıcıydı. Dünyanın en büyük ekonomisi  olma iddiasındaki Çin’in Wuhan kentinde patlak veren Covid-19 pandemisinden sonra nasıl baş aşağı gitmekte olduğu anlatılan yazıda Pekin liderliğinin giderek daha fazla saldırganlaşmaya ve paranoyaya kapılmaya başladığına işaret ediliyor.
“Doğu Asya Üstünde Yeni Bir Küresel Kriz Bulutları” başlıklı yazı şu cümlelerle başlıyor: “Çin tarihinin belki de en saldırgan filmi 2017’de vizyona sokulan Rambo-2 türünden olan ‘Wolf Warrior’(Kurt Savaşçı). Film kahraman Çinli savaşçıların  ırkçı bir Amerikalı komutasındaki paralı askerlerle mücadelesini konu ediyor. Filmin tanıtım posterinde de şu slogan yer alıyor: ‘Çok hafif ve üstü kapalı da olsa Çin’e hakaret eden herkes yok edilmelidir.’ Pekin yönetimine yöneltilen eleştirilere cevap veren Çinli diplomatların kullandığı dilin ‘Kurt Savaşçı diplomasisi’ olduğu yaygın bir görüş haline geldi.”
Yazıda Covid-19 pandemisinin pa...
Devamını okumak için tıklayın

Yurt - Yurt gazetesi köşe yazarları - Leyla Emeç Tavşanoğlu - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun son yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun son köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun yazıları - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun bugünkü yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun bugünkü köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun dünkü köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun köşe yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun dünkü yazısı - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun tüm köşe yazıları - Leyla Emeç Tavşanoğlu'nun tüm yazıları - Leyla Emeç Tavşanoğlu yazıları