Özgür Suriye Ordusu’nun Mayıs 2011’de Hatay’da kurulup Haziran’da eyleme başlaması baz alınırsa, Suriye sorunu tam 103 haftadır Türkiye gündeminde.

Özgür Suriye Ordusu’nun Mayıs 2011’de Hatay’da kurulup Haziran’da eyleme başlaması baz alınırsa, Suriye sorunu tam 103 haftadır Türkiye gündeminde.

Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası dış politikası tam 103 aydır Suriye eksenli yürütülüyor.

Türkiye, 103 aydır tüm energisini Suriye’ye harcıyor.

Ne kadar para harcandı ve harcanıyor bilinmez ama böyle giderse, bu hikaye bir 103 ay daha Türkiye’nin gündeminden çıkmayacak.

Tek farkla, hikayenin yeni versiyonlarında iki ülke arasında savaş riski giderek artıyor.

Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım 2015’e kadar Moskova, Ankara’nın düşmanıydı. Çünkü Putin, Erdoğan’ın devirmeye çalıştığı Esad’a destek veriyordu ve 30 Eylül 2015’te Suriye’ye 70 savaş uçağını göndermişti.

Haziran 2016’da düşürülen uçakla ilgili özür diledikten sonra iki ülke dost oldu.

Ocak 2017’de başlayan Astana Süreci’yle bu dostluğa İran da katıldı ve Suriye sorununu çözmek için üç ülkenin lideri sık sık bir araya gelir oldu....
Devamını okumak için tıklayın

Yurt - Yurt gazetesi köşe yazarları - Hüsnü Mahalli - Hüsnü Mahalli'nin son yazısı - Hüsnü Mahalli'nin son köşe yazısı - Hüsnü Mahalli'nin yazıları - Hüsnü Mahalli'nin bugünkü yazısı - Hüsnü Mahalli'nin bugünkü köşe yazısı - Hüsnü Mahalli'nin dünkü köşe yazısı - Hüsnü Mahalli'nin köşe yazısı - Hüsnü Mahalli'nin dünkü yazısı - Hüsnü Mahalli'nin tüm köşe yazıları - Hüsnü Mahalli'nin tüm yazıları - Hüsnü Mahalli yazıları