Suudi Arabistan’ın “Prens”i

Hilal Kaplan

12 Ekim 2018

Muhammed bin Salman'ın Veliaht Prens olarak bir yıllık siciline baktığımda, Makyavelli'nin Prens'inin başucu kitaplarından biri olup olmadığını merak ediyorum.

Muhammed bin Salman'ın Veliaht Prens olarak bir yıllık siciline baktığımda, Makyavelli'nin Prens'inin başucu kitaplarından biri olup olmadığını merak ediyorum.
Çünkü kanaatimce onun de facto hükümdarlığı sırasında yaşananların, ünlü Makyavelyen motto olan "Korkulmak, sevilmekten daha emniyetlidir"in mükemmel dengesini yansıttığını düşünüyorum.
Örneğin bin Salman, göreve geldiğinde ilkin önceki yıl petrol fiyatları sebebiyle düşürülen maaşların eski haline getirilmesini sağlayarak ve gençler ile kadınlara daha fazla sosyal alan sunulmasına dair reformlar yaparak halkın takdirini kazandı.
Ardından Trump'ın gezisi sonrası, Katar'a yönelik müttefiklerle birlikte devasa bir abluka ve boykot hareketi başlattı. Sonra dini ve entelektüel liderlere yönelik hapsetme ve infaz etme kararları çoğaldı. Ki bu Batı'da "radikalizmle mücadele" olarak yansıtıldığı için karşı ses çıkmasını bırakın, "reformist prens" sloganının akıllara kazınmasını sağladı....
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Şafak - Yeni Şafak gazetesi köşe yazarları - Hilal Kaplan - Hilal Kaplan'ın son yazısı - Hilal Kaplan'ın son köşe yazısı - Hilal Kaplan'ın yazıları - Hilal Kaplan'ın bugünkü yazısı - Hilal Kaplan'ın bugünkü köşe yazısı - Hilal Kaplan'ın dünkü köşe yazısı - Hilal Kaplan'ın köşe yazısı - Hilal Kaplan'ın dünkü yazısı - Hilal Kaplan'ın tüm köşe yazıları - Hilal Kaplan'ın tüm yazıları - Hilal Kaplan yazıları

Yeni Şafak - Hilal Kaplan Son Köşe Yazıları: