İşin sırrı dengede

Prof. Dr. Nurullah Çetin

20 Kasım 2015

Hayat, bir denge üzerine kuruludur ve bu dengeyle devam eder. İnsan, madde ve manadan mürekkep bir varlıktır. Maddesi cesedidir, manası kalbi. Bir başka ifade ile somut ve soyut bileşenidir. Biri birisiz olmaz. İnsanın tam anlamıyla bir insan olabilmesi, insanca yaşayabilmesi, insan oluşunun gereğini yerine getirebilmesi hem maddi hem de manevi ihtiyaçlarını gidermesine, tam anlamıyla bu alanlarda tatmin olmasına bağlıdır. Bedenimiz yemeye içmeye; kalbimiz, gönlümüz, ruhumuz da imana, soyut değerlere, sanata, estetiğe, insanî değerlere, yüce kutsallara bağlanmaya muhtaçtır. 

Akıl ve kalp birlikteliğine dayanan denge de bizim var oluşumuzu anlamlandıran ve tamamlayan bir yapıdır. Aklımızla anlamaya, kalbimizde duymaya, hissetmeye muhtacız. Aklımızla inanmaya, kalbimizle sevmeye mecburuz. Aklımızla bilgi, kalbimizle bilinç üretmeye mahkumuz ki değerli, anlamlı, dolu dolu bir hayat yaşamış olalım. 

Hz. Âdem’den Hz. Muhammed’e (sav) kadar bütün sahih peygamberlerin...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Mesaj - Yeni Mesaj gazetesi köşe yazarları - Prof. Dr. Nurullah Çetin - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in son yazısı - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in son köşe yazısı - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in yazıları - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in bugünkü yazısı - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in bugünkü köşe yazısı - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in dünkü köşe yazısı - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in köşe yazısı - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in dünkü yazısı - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in tüm köşe yazıları - Prof. Dr. Nurullah Çetin'in tüm yazıları - Prof. Dr. Nurullah Çetin yazıları

Yeni Mesaj - Prof. Dr. Nurullah Çetin Son Köşe Yazıları: