Sisi’nin kırmızı çizgisi neden Sirte’ye çizildi?

Orhan Dede

24 Haziran 2020

Yunanistan, Türkiye'yi Akdeniz'de yaklaşık 41 bin kilometrekare bir alana hapsetmeyi planlıyordu.

Yunanistan, Türkiye'yi Akdeniz'de yaklaşık 41 bin kilometrekare bir alana hapsetmeyi planlıyordu.

Türkiye'nin, denizden komşusu olan Libya ile 27 Kasım 2019' da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile "Deniz Yetki Alanlarının sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalaması Atina'nın bu planını bozmuş oldu.

Agresiflikleri bundan…

Libya ile imzaladığımız mutabakat muhtırası, Yunanistan'ın neredeyse Türkiye anakarasına bitişik küçücük Yunan adalarının dahi anakaralarla aynı ölçüde deniz yetki alanı ürettiğini ve dolayısıyla deniz yetki alanlarını bölen ortay hattının en doğudaki Yunan adalarıyla Türkiye anakarası arasında çekilecek ortay hat esas alınarak belirlenmesi gerektiği iddiasını da çürütmüş oldu.

Yunanistan'ın savunduğu bu tez hayata geçirilmiş olsaydı, Ege tamamen bir Yunan denizi haline gelecek, Kıbrıs'la birlikte de Türkiye, Akdeniz ve Ege'den bütünüyle kuşatılmış olacaktı. 

Dolayısıyla Lib...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Mesaj - Yeni Mesaj gazetesi köşe yazarları - Orhan Dede - Orhan Dede'nin son yazısı - Orhan Dede'nin son köşe yazısı - Orhan Dede'nin yazıları - Orhan Dede'nin bugünkü yazısı - Orhan Dede'nin bugünkü köşe yazısı - Orhan Dede'nin dünkü köşe yazısı - Orhan Dede'nin köşe yazısı - Orhan Dede'nin dünkü yazısı - Orhan Dede'nin tüm köşe yazıları - Orhan Dede'nin tüm yazıları - Orhan Dede yazıları

Yeni Mesaj - Orhan Dede Son Köşe Yazıları: