Ayasofya diyalogun simgesi mi olacak?

Orhan Dede

11 Temmuz 2020

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın statüsünün müze olarak değiştirildiği 1934 Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar verdi.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın statüsünün müze olarak değiştirildiği 1934 Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar verdi.

86 yıl önceki Bakanlar Kurulu kararının iptali yönündeki bu karardan birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilen Ayasofya resmen ibadete açılmış oldu.

Bir Müslüman olarak elbette Ayasofya'nın ibadete açılması bizi sevindirir, ancak bazı konularda ciddi şüphelerim var. Hükümet bir taşla bir kaç kuş vurma amacını güdüyor olabilir. 

Ayasofya tartışmaları başladığında AK Parti hükümetinin 2004 yılında Antalya Belek'te açtığı dinler bahçesi geldi aklıma. Hani o Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kurdelesi kesilerek açılan içinde kilise, havra ve mescidin bulunduğu dinler bahçesi var ya, işte orası…

Peki, aradan geçen 16 yılda ve bunca yaşanan şeyden sonra değişen bir şey var mı hükümette? 

Bence temel noktalara yaklaşımda hiçbir değişiklik yok. 

<...
Devamını okumak için tıklayın
Yeni Mesaj - Yeni Mesaj gazetesi köşe yazarları - Orhan Dede - Orhan Dede'nin son yazısı - Orhan Dede'nin son köşe yazısı - Orhan Dede'nin yazıları - Orhan Dede'nin bugünkü yazısı - Orhan Dede'nin bugünkü köşe yazısı - Orhan Dede'nin dünkü köşe yazısı - Orhan Dede'nin köşe yazısı - Orhan Dede'nin dünkü yazısı - Orhan Dede'nin tüm köşe yazıları - Orhan Dede'nin tüm yazıları - Orhan Dede yazıları

Yeni Mesaj - Orhan Dede Son Köşe Yazıları: