Cenaze törenlerinde cep telefonu yasaklansın!

Selcan Taşçı

1 Temmuz 2022

Sanatçıların cenaze törenlerine "şöhret"ten başka hiçbir şey olmayanların girişini yasaklayacak bir etik düzenleme yapmanın imkanı yok mu?

Sanatçıların cenaze törenlerine "şöhret"ten başka hiçbir şey olmayanların girişini yasaklayacak bir etik düzenleme yapmanın imkanı yok mu?

*

Tamam "yasak" demeyelim. Hak ve hürriyetçiliğimize gölge düşmesin! "Ölçü" getirelim.

Nasıl bir ölçü?

Merhum/merhumeye ayarlı bir ahlak ölçüsü.

Merhum/merhumeye ayarlı bir edep ölçüsü.

Mesela, tabutun içinde yatanın, yaşıyor olsa asla razı gelmeyeceği, hoş karşılamayacağı, ayıplayacağı, kızacağı, hatta yapanı kızılcık sopasıyla kovalayacağı davranışlarda bulunanları "dışarıda bırakacak" bir ölçü.

Dışlamak değil de anın maneviyatını korumak için küçük bir önlem almak sadece.

Kiralık ağlayıcıları bile olan bir ülkede tuhaf bir talep değil herhalde; orada bulunmayı hiçbir maddi değere tahvil etmeyecek, bunu aklından dahi geçirmeyecek olanlar katılsın sadece sanatçıların cenazelerine;

Keza, bütün aydınların da öyle.

Derdi h...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Çağ - Yeni Çağ gazetesi köşe yazarları - Selcan Taşçı - Selcan Taşçı'nın son yazısı - Selcan Taşçı'nın son köşe yazısı - Selcan Taşçı'nın yazıları - Selcan Taşçı'nın bugünkü yazısı - Selcan Taşçı'nın bugünkü köşe yazısı - Selcan Taşçı'nın dünkü köşe yazısı - Selcan Taşçı'nın köşe yazısı - Selcan Taşçı'nın dünkü yazısı - Selcan Taşçı'nın tüm köşe yazıları - Selcan Taşçı'nın tüm yazıları - Selcan Taşçı yazıları

Yeni Çağ - Selcan Taşçı Son Köşe Yazıları: