Akdeniz'de tarih hızlandı!

Özcan Yeniçeri

19 Haziran 2020

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması, Akdeniz'de Yunanistan'ın tek yanlı olarak oynadığı oyunun kurallarını değiştirdi.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması, Akdeniz'de Yunanistan'ın tek yanlı olarak oynadığı oyunun kurallarını değiştirdi.

Türkiye/Libya anlaşması sonrası Yunanistan ve sürmekte olan Libya iç savaşının taraflarından Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, Türkiye ve UMH arasındaki anlaşmayı kınamış ve ardından bu vesileyle Temsilciler Meclisi Yunanistan'la diplomatik ilişkiler başlatmış ve uluslararası tanınırlığı üzerine adım atma fırsatı bulmuştu.

Yunanistan, imzalanan anlaşmanın ardından Libya büyükelçisini sınır dışı etmiş ve BM'yi kınamaya çağırmıştı. Olayın ardından Tobruk'tan hem Halife Hafter hem de hükümetten temsilciler Yunanistan'la yüz yüze üst düzey diplomatik görüşmeler başlatmıştı.

Bölgede meydana gelen son gelişmeler Yunanistan'ı ciddi biçimde rahatsız etmiştir. Yunanistan Türkiye'nin Libya hamlesine karşı arayışlar içine girmiştir. Türkiye'yle Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanı Sınırlandırma Anlaşması sonrası Akdeniz...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Çağ - Yeni Çağ gazetesi köşe yazarları - Özcan Yeniçeri - Özcan Yeniçeri'nin son yazısı - Özcan Yeniçeri'nin son köşe yazısı - Özcan Yeniçeri'nin yazıları - Özcan Yeniçeri'nin bugünkü yazısı - Özcan Yeniçeri'nin bugünkü köşe yazısı - Özcan Yeniçeri'nin dünkü köşe yazısı - Özcan Yeniçeri'nin köşe yazısı - Özcan Yeniçeri'nin dünkü yazısı - Özcan Yeniçeri'nin tüm köşe yazıları - Özcan Yeniçeri'nin tüm yazıları - Özcan Yeniçeri yazıları

Yeni Çağ - Özcan Yeniçeri Son Köşe Yazıları: