Tarihi Osmanlı Arşivi binasının hikâyesi!..

Murat AĞIREL

13 Ocak 2021

Hatırlar mısınız 2009 yılında bilim insanlarının "yapmayın, etmeyin" yakarışlarına rağmen taşınan dev bir Osmanlı arşivi vardı.

Hatırlar mısınız 2009 yılında bilim insanlarının "yapmayın, etmeyin" yakarışlarına rağmen taşınan dev bir Osmanlı arşivi vardı.

Bütün belgeler, Bab-ı Âli'deki tarihi Osmanlı Arşivi binasında yer alıyordu.

Kâğıthane'de dere yatağına yapılan binaya taşınmak istenen arşivler için uzmanlar, "su basar, nem yapar tarihi belgeler yok olur" diye uyarılarda bulunmuştu.

Dönemin Başbakanı Erdoğan da bu uyarılara karşı, "Allah'ın izniyle böyle bir şey de söz konusu değil. Eğer böyle bir şey olursa, Hilmi Şenalp (projenin mimarını işaret ederek), indi ilahide bunun hesabını sen verirsin. Biz önce Allah'a sonra da sana inandık, yola çıktık" demişti.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hah işte bu ranta güncel değeri ile neredeyse 700 Milyon TL harcandı. Sonucunda ne oldu; binayı su bastı, tarihi Osmanlı Arşivi binası da lüks otel oldu…

Gelin büyük rant hikayesini baştan anlatayım.

Dört yüz ...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Çağ - Yeni Çağ gazetesi köşe yazarları - Murat AĞIREL - Murat AĞIREL'in son yazısı - Murat AĞIREL'in son köşe yazısı - Murat AĞIREL'in yazıları - Murat AĞIREL'in bugünkü yazısı - Murat AĞIREL'in bugünkü köşe yazısı - Murat AĞIREL'in dünkü köşe yazısı - Murat AĞIREL'in köşe yazısı - Murat AĞIREL'in dünkü yazısı - Murat AĞIREL'in tüm köşe yazıları - Murat AĞIREL'in tüm yazıları - Murat AĞIREL yazıları

Yeni Çağ - Murat AĞIREL Son Köşe Yazıları: