12 Temmuz Beyannamesi niçin yayınlanmıştı?

Arslan Tekin

12 Temmuz 2019

"12 Temmuz Beyannamesi"ni duydunuz mu?

"12 Temmuz Beyannamesi"ni duydunuz mu?

1940'lı yıllarda çok partili hayata geçiş sancılı olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk zamanında da iki defa çok partili hayata geçilmek istenmiş, her ikisinde de netice alınamamıştır. 17 Kasım 1924'te kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, 1925'te patlak veren Şeyh Sait isyanının da teşvikçisi görülmüş ve aynı yıl kapatılmıştır. Şunu hatırlatalım: Partinin programının bir maddesinde "Fırka fikirlere ve dinî itikatlara saygılıdır." yazılıydı. (Dikkat! Şimdi FETÖ kılıcı, yeni kurulan ve kurulacak olan partilerin tepesine indi inecek!)

İkincisi 1930'da kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası. Ancak halk birden aşırı teveccüh gösterince, üç ay içerisinde kapısına kilit vuruldu. Partinin programında "Serbest Cumhuriyet Fırkası cumhuriyetçilik, milliyetçilik ve lâiklik esaslarına bağlıdır." maddesi de yer alıyordu.

Çok partili hayata "Millî Şef" İsmet İnönü'nün zamanında geçildi. ...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Çağ - Yeni Çağ gazetesi köşe yazarları - Arslan Tekin - Arslan Tekin'in son yazısı - Arslan Tekin'in son köşe yazısı - Arslan Tekin'in yazıları - Arslan Tekin'in bugünkü yazısı - Arslan Tekin'in bugünkü köşe yazısı - Arslan Tekin'in dünkü köşe yazısı - Arslan Tekin'in köşe yazısı - Arslan Tekin'in dünkü yazısı - Arslan Tekin'in tüm köşe yazıları - Arslan Tekin'in tüm yazıları - Arslan Tekin yazıları