Cüz-i İhtiyarî ya da şu Esâs-ı İnsâniyet…

Orhan Ali Yılmaz

6 Ağustos 2022

Kuvve-i Şeheviyye ve Kuvve-i Gadabiyye bütün hayvanlarda fıtratlarına konulmuş, hepsi –istisnasız- bu donanımla yaratılmışlar.

Kuvve-i Şeheviyye ve Kuvve-i Gadabiyye bütün hayvanlarda fıtratlarına konulmuş, hepsi –istisnasız- bu donanımla yaratılmışlar.

Bütün hayvanlar, hatta kısmen bitkiler, hem de ağaçlar, kendilerine faydalı olacak şeyleri elde etmek, hem de kendilerine zararlı olacak, zarar verecek şeyleri kendilerinden uzaklaştıracak donanım, cihaz ve de silahlara doğuştan sahipler. Ayının pençesi, hem de tırmanma kabiliyeti, arının uçma kabiliyeti, bir de iğnesi, köpekbalıklarının yüzme kabiliyetleri, özellikle dişleri, kartalın, akbabanın dürbün-misal görme kabiliyeti, hem de pençesi.. Belgesel kanallarında hayvanlar âlemini izleyenler, zannederim, bunun fazlasına vâkıf olmuşlardır..

İnsanlarda buna ilave olarak, doğru ile yanlışı, iyi ile kötüyü, hem de güzel ile çirkini birbirinden ayıran, yaptıklarının ne anlama geldiğinin bilincine vardıran, yani insanı insan yapan ve yaptıklarından dolayı kendisini sorumlu kılan, dinen imtihana, hem dinen, hem de insaniyeten ceza ve mükâfata muhatap,...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Asya - Yeni Asya gazetesi köşe yazarları - Orhan Ali Yılmaz - Orhan Ali Yılmaz'ın son yazısı - Orhan Ali Yılmaz'ın son köşe yazısı - Orhan Ali Yılmaz'ın yazıları - Orhan Ali Yılmaz'ın bugünkü yazısı - Orhan Ali Yılmaz'ın bugünkü köşe yazısı - Orhan Ali Yılmaz'ın dünkü köşe yazısı - Orhan Ali Yılmaz'ın köşe yazısı - Orhan Ali Yılmaz'ın dünkü yazısı - Orhan Ali Yılmaz'ın tüm köşe yazıları - Orhan Ali Yılmaz'ın tüm yazıları - Orhan Ali Yılmaz yazıları

Yeni Asya - Orhan Ali Yılmaz Son Köşe Yazıları: