Şekip Rusçuklu

Mustafa Oral

11 Eylül 2019

Rusçuk Bulgaristan’da Tuna Nehri kıyısında bulunan bir şehirdir. 93 Harbi’nde (1876) yüzlerce Türk buradan Türkiye’ye göç eder.

Rusçuk Bulgaristan’da Tuna Nehri kıyısında bulunan bir şehirdir. 93 Harbi’nde (1876) yüzlerce Türk buradan Türkiye’ye göç eder.

Mehmed Osman Rusçuklu da bunlardan biridir. Rusçuklu ailesiyle Denizli’ye yerleşir. 1914 yılında oğlu Şekip dünyaya gelir.

Dervişane bir ruha sahip Şekip bir yandan karyolacılık yapar diğer yandan da ilk mektepten öğretmeni, Denizli’nin gönül mimarlarından, Peygamber aşığı, Melami Tarikatı şeyhi Hasan Feyzi Yüreğil’in sohbetlerine katılır. Zamanla sohbet halkasına Bakırcı Kâzım, Mehmet İncecik, Tevfik Hamamcı, Postacı Ahmet gibi asîl ruhlar da katılır.

1911 yılında çağın velisi Bediüzzaman Denizli’ye teşrif eder. Hasan Feyzi Dergâhında bir gece kalır. Dervişler, “Adım Said. Şarklıyım. Hasan Feyzi Hazretleri manevî hocamdır” diye söze başlayan garip kıyafetli bu zatı hayranlıkla izlerler. Sohbetin sonunda Denizli’ye tekrar geleceğini söyleyerek şehirden ayrılır. Sözünü tutar. 32 yıl sonra 1943 yılında tekrar şehre gelir. Şehir Oteli’nde ...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Asya - Yeni Asya gazetesi köşe yazarları - Mustafa Oral - Mustafa Oral'ın son yazısı - Mustafa Oral'ın son köşe yazısı - Mustafa Oral'ın yazıları - Mustafa Oral'ın bugünkü yazısı - Mustafa Oral'ın bugünkü köşe yazısı - Mustafa Oral'ın dünkü köşe yazısı - Mustafa Oral'ın köşe yazısı - Mustafa Oral'ın dünkü yazısı - Mustafa Oral'ın tüm köşe yazıları - Mustafa Oral'ın tüm yazıları - Mustafa Oral yazıları

Yeni Asya - Mustafa Oral Son Köşe Yazıları: