Yeni Asya’nın kuruluş safhası (7)

M. Latif Salihoğlu

13 Şubat 2018

(Yeni Asya, parola olarak meşveret ve şûrâyı seçti.)

(Yeni Asya, parola olarak meşveret ve şûrâyı seçti.)

Yeni Asya’nın dinamik yayın kadrosu, yedi yıl müddetle çıkarmış oldukları gazetenin bir de yıllığını yayına hazırladılar. 1977’de ilk kez çıkartılan bu yıllığın baş kısmında, mutlaka okunması, bilinmesi ve asla unutulmaması gereken bir tür “manifesto” değerindeki prensipler manzumesini sıraladılar.

Özetle, Yeni Asya’nın hangi ihtiyaçtan doğduğunu, nasıl bir boşluğu doldurmaya çalıştığını, parola olarak belirlenmiş olan “meşveret ve şurâ esasları”nın ne derece ehemmiyetli olduğu, inandığı doğru yolda şaşırmadan ve sarsılmadan ilerlemenin nasıl mümkün olabileceğinin usûl ve esaslarını gözler önüne serdiler... Aşağıda, o yazılardan ve ifadelerden bir demet sunuyoruz:

* * *

Tarih, 21 Şubat 1970’i gösteriyor. Neşir hayatına çıkışının birinci gününde, Yeni Asya’nın manşeti bu idi: Boğaz Köprüsünün temeli atıldı... Artık, Asya ile Avrupa birbirine bağlanıyordu.

1970’ler Türk siyasî ve içtimaî hayatının...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Asya - Yeni Asya gazetesi köşe yazarları - M. Latif Salihoğlu - M. Latif Salihoğlu'nun son yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun son köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun yazıları - M. Latif Salihoğlu'nun bugünkü yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun bugünkü köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun dünkü köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun dünkü yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun tüm köşe yazıları - M. Latif Salihoğlu'nun tüm yazıları - M. Latif Salihoğlu yazıları

Yeni Asya - M. Latif Salihoğlu Son Köşe Yazıları: