Diplomasideki zaafiyet, dış gaileyi büyütür

M. Latif Salihoğlu

12 Temmuz 2019

Siyasetteki zaaf ve istikrarsızlık iç kargaşaya meydan verdiği gibi, diplomasideki zaafiyet de dış gaileyi ziyadeleştirir.

Siyasetteki zaaf ve istikrarsızlık iç kargaşaya meydan verdiği gibi, diplomasideki zaafiyet de dış gaileyi ziyadeleştirir.

Dış gaile, şu sıralar tavan yapmak üzere. Dört bir yandan ciddî sıkıntılar sökün etmeye başladı. Yani, “yedi düvel” ile problemli hale gelmiş bulunuyoruz.

Özetle: Artık kronik hale gelen Kıbrıs, Filistin ve Doğu Türkistan (Uygur, Sincan) coğrafyasındaki sıkıntılar had safhaya çıkmışken, Mısır, Libya, Kuzey Suriye, Kuzey Irak, Doğu Akdeniz’deki kritik gelişmelerde de hararet giderek yükseliyor. 

Eş zamanlı olarak, Rusya ve ABD ile bağlantılı olarak yaşanan S-400 ve F-35 projesi tartışması, devlerle aramızdaki gerilimin tırmanmasına sebebiyet veriyor.

* * *

Anlatmak istediğimiz ana fikir şudur: Diplomasisi emin ve ehil ellerde olup dahilî ittifakını sağlama almış bir Türkiye, kolay olmamakla beraber, aslında bütün bu sıkıntıların üstesinden yine de gelebilir. 

Ne yazık ki, gelemiyor. Burada zikrettiğimiz iki ana sebepten ...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Asya - Yeni Asya gazetesi köşe yazarları - M. Latif Salihoğlu - M. Latif Salihoğlu'nun son yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun son köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun yazıları - M. Latif Salihoğlu'nun bugünkü yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun bugünkü köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun dünkü köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun dünkü yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun tüm köşe yazıları - M. Latif Salihoğlu'nun tüm yazıları - M. Latif Salihoğlu yazıları

Yeni Asya - M. Latif Salihoğlu Son Köşe Yazıları: