İbretlik EYLÜL tabloları...

M. Latif Salihoğlu

11 Eylül 2019

Bundan tam yedi sene evvel, daha çok yakın tarihte vukû bulmuş hadiselerden derlenmiş ibretlik bir “Eylül tablosu”nu resmetmişiz.

Bundan tam yedi sene evvel, daha çok yakın tarihte vukû bulmuş hadiselerden derlenmiş ibretlik bir “Eylül tablosu”nu resmetmişiz.

Herkesin kendine ait bazı dersleri çıkarması temennisiyle, o yazının geniş bir özetini takdim ediyoruz.

* * *

Eylül ayı günlerinin neredeyse tamamı, tarihin ve talihin dönüm noktalarından birini teşkil ediyor. Bu ayın hem hazan, hem de hasat yüklü günleri var. Bu ayın günleri, kimileri için hazin bir son, kimileri için ise yeni bir sezonun, yahut yeni ve rahmet yüklü bir dönemin başlangıcı başlangıcı olmuş.

Özetle: Üzüntü ile sevincin, elem ile sürûrun, kahır ile rahmetin adeta içiçe, yanyana, peşpeşe gelip harman olduğu günleri barındırıyor, mevsimlerin de köprüsü olan şu Eylül ayı. 

İşte, bu çarpıcı tablodan küçük bir kesit:

* Başlangıç ile bitiş: İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcı (1 Eylül 1939) gibi bitişi (1 Eylül 1945) de Eylül ayında vuku buldu.

* Zafer ve hezimet: Preveze Deniz Zaferi (27 Eylül 1538...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Asya - Yeni Asya gazetesi köşe yazarları - M. Latif Salihoğlu - M. Latif Salihoğlu'nun son yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun son köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun yazıları - M. Latif Salihoğlu'nun bugünkü yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun bugünkü köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun dünkü köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun köşe yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun dünkü yazısı - M. Latif Salihoğlu'nun tüm köşe yazıları - M. Latif Salihoğlu'nun tüm yazıları - M. Latif Salihoğlu yazıları

Yeni Asya - M. Latif Salihoğlu Son Köşe Yazıları: