Bu vatan hepimizin

Kâzım Güleçyüz

9 Haziran 2022

Dışlama, ayrıştırma, gerilim, kutuplaştırma, kamplaştırma, dayatma... üzerine bina edilen iktidar siyasetlerinde öne çıkarılan temalardan biri “vatanseverlik.”

Dışlama, ayrıştırma, gerilim, kutuplaştırma, kamplaştırma, dayatma... üzerine bina edilen iktidar siyasetlerinde öne çıkarılan temalardan biri “vatanseverlik.”

Geçmiş dönemlerde daha ziyade resmî ideolojinin devrim muhafızlarınca çok kullanılan “Bu vatanı sokakta bulmadık” söylemi, şimdi bu iktidar çevrelerince seslendiriliyor.

Sanki vatan yalnızca bunlara ait; vatanı sevmek de münhasıran bunların tekelinde...

İktidar ortağının bir zamanlar çok kullandığı slogan “Ya sev, ya terk et” değil miydi?

Oysa bu tekelci yaklaşımın demokraside de, çağımız dünyasında da yeri yok. Vatan, bu sınırlar içinde yaşayan herkesin ülkesi.

Dini, dünya görüşü, etnik kökeni, siyasî kanaat ve tercihi, sosyal statüsü... ne olursa olsun, bu devletin vatandaşı olan herkesin en önemli ortak paydalarından biri vatan.

Cumhuriyet tarihinin en renkli, çeşitli, çok sesli ve dinamik parlamentosu olan Birinci Millet Meclisinde çok farklı dünya görüşlerine sahip olan milletvekilleri...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Asya - Yeni Asya gazetesi köşe yazarları - Kâzım Güleçyüz - Kâzım Güleçyüz'ün son yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün son köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün yazıları - Kâzım Güleçyüz'ün bugünkü yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün bugünkü köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün dünkü köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün dünkü yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün tüm köşe yazıları - Kâzım Güleçyüz'ün tüm yazıları - Kâzım Güleçyüz yazıları

Yeni Asya - Kâzım Güleçyüz Son Köşe Yazıları: