Demokratların dine hizmetleri

Kâzım Güleçyüz

18 Haziran 2022

Millete hizmet için yola çıkan Demokrat misyonun prensiplerinden biri, siyaseti dine de hizmet ettirmek. Misyona çok emek veren Demirel bunu şöyle ifade ediyor:

Millete hizmet için yola çıkan Demokrat misyonun prensiplerinden biri, siyaseti dine de hizmet ettirmek. Misyona çok emek veren Demirel bunu şöyle ifade ediyor:

“Din ve vicdan hürriyetini savunmak siyasetin vazifesidir. Bunu savunmak dine hizmettir. Bu, siyasetin fonksiyonu içindedir. İnsan haklarının tamamını savunmak siyasetin görevi olduğuna göre, onu savunduğunuzda din istismarı yapmış olmazsınız.” 

(İslâm Demokrasi Laiklik, s. 127)

Demokrat misyon, DP’nin 14 Mayıs zaferi ile yola çıktığı günden başlayıp, iktidar imkânı bulduğu her dönemde bu gayretin içerisinde oldu. DP iktidarının ilk icraatının, tek parti rejimi tarafından Türkçeye çevrilmiş olan ezan-ı Muhammedî’yi hürriyetine kavuşturup, Türkiye semâlarını yeniden Allahu ekber nidalarıyla şenlendirmek olması, bu açıdan son derece anlamlı bir hadiseydi.

Sonraki süreç de bu minval üzere devam etti. Tek parti devrinde ot deposu olarak kullanılan camiler yeniden ibadethane hüviyetine kavuşturuldu. Sâbık ...
Devamını okumak için tıklayın

Yeni Asya - Yeni Asya gazetesi köşe yazarları - Kâzım Güleçyüz - Kâzım Güleçyüz'ün son yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün son köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün yazıları - Kâzım Güleçyüz'ün bugünkü yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün bugünkü köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün dünkü köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün köşe yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün dünkü yazısı - Kâzım Güleçyüz'ün tüm köşe yazıları - Kâzım Güleçyüz'ün tüm yazıları - Kâzım Güleçyüz yazıları

Yeni Asya - Kâzım Güleçyüz Son Köşe Yazıları: