Türkiye’nin Suriye için çıkış stratejisi var mı? Varsa nedir? - Son Dakika Özel Haberler Köşe Yazıları

Nejat Eslen

15 Eylül 2021

11 Eylül olayından sonra ABD’nin Avrasya macerası başlamıştı. ABD, Afganistan’a ve Irak’a Genişletilmiş Ortadoğu Projesi kapsamında askeri gücü ile girmişti.

11 Eylül olayından sonra ABD’nin Avrasya macerası başlamıştı. ABD, Afganistan’a ve Irak’a Genişletilmiş Ortadoğu Projesi kapsamında askeri gücü ile girmişti.

Bir süre sonra, askeri müdahalelerin yüksek maliyeti ve ABD’nin askeri gücündeki kısıtlamalar nedeni ile yöntem değiştirildi, renkli devrimler ve hedef ülkeleri içeriden karıştırarak rejimleri değiştirmeyi amaçlayan Arap Baharı başlatıldı.

ABD başlangıçta Arap Baharını Müslüman Kardeşler üzerinden gerçekleştirmek istiyordu. 

Suriye de Arap Baharının kurbanı oldu. 

2011 Yılında ABD bu ülkede başlattığı Arap Baharı ile Suriye’yi içerden karıştırarak  Esad rejimini yıkmayı, bu ülkeyi parçalamayı, parçalanan bu ülkeden PKK-YPG devleti çıkarmayı ve Suriye’yi artık İsrail’e tehdit oluşturamaz duruma getirmeyi amaçladı.

Bu süreçte ABD, demokrasiyi ve Müslüman halkı  birlikte bulunduran kimliği ve Müslüman Kardeşler yönetimi ile Arap Baharında Türkiye’yi  Ortadoğu’da model yapmak, Türkiye ile bir...
Devamını okumak için tıklayın

VeryansınTV - VeryansınTV gazetesi köşe yazarları - Nejat Eslen - Nejat Eslen'in son yazısı - Nejat Eslen'in son köşe yazısı - Nejat Eslen'in yazıları - Nejat Eslen'in bugünkü yazısı - Nejat Eslen'in bugünkü köşe yazısı - Nejat Eslen'in dünkü köşe yazısı - Nejat Eslen'in köşe yazısı - Nejat Eslen'in dünkü yazısı - Nejat Eslen'in tüm köşe yazıları - Nejat Eslen'in tüm yazıları - Nejat Eslen yazıları

VeryansınTV - Nejat Eslen Son Köşe Yazıları: