Kadına dayak hem de biber gazı sosuyla!..

Ümit Zileli

6 Aralık 2018

5 Aralık, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanır…

5 Aralık, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanır…
Ama bizim için çok değerli bir anlamı daha var; 5 Aralık 1934'de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verildi hem de Fransa, İsviçre gibi pek çok Batı ülkesinden çok önce!.. İngiltere ile aramızda ise yalnızca 6 yıl var; İngiliz kadınlarının her türden baskı, işkence, hapishane arasında geçen neredeyse 100 yıllık mücadelesinin ardından 1928'de aldıkları bu hakkı, Türk kadınlarına Büyük Devrimci Atatürk altın tepsi içinde sundu!..
Bu hakkı alan Türk kadını, bir sonraki seçimde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde tam 18 milletvekiliyle temsil edildi!..
-Ama ben bu satırları bu muhteşem olayı anlatmak için yazmadım!..
O tarihten tam 84 yıl sonra Aydın İli İncirliova İlçesi Kızılcaköy'ün kadınlarının nasıl yerlerde sürüklendiğini, nasıl çoluk çocuk, yaşlı demeden dayak yediğini, tüm bunlar yetmemiş gibi bir de nasıl biber gazı saldırısına uğradığını anlatmak için yazdım!..
Mustafa Kemal Atatürk'ün “Ey kahraman Türk kadını!...
Devamını okumak için tıklayın

Sözcü - Sözcü gazetesi köşe yazarları - Ümit Zileli - Ümit Zileli'nin son yazısı - Ümit Zileli'nin son köşe yazısı - Ümit Zileli'nin yazıları - Ümit Zileli'nin bugünkü yazısı - Ümit Zileli'nin bugünkü köşe yazısı - Ümit Zileli'nin dünkü köşe yazısı - Ümit Zileli'nin köşe yazısı - Ümit Zileli'nin dünkü yazısı - Ümit Zileli'nin tüm köşe yazıları - Ümit Zileli'nin tüm yazıları - Ümit Zileli yazıları

Sözcü - Ümit Zileli Son Köşe Yazıları: