Ekonomisi Türkiye’nin ruh ikizi!

Murat Muratoğlu

30 Haziran 2018

Yıllardır doları baskı altında tutup acayip zenginleştik diye hava atıp durmadık mı? Durduk! Şimdi ne oldu da gözlerimiz doldu? İşler tersine mi döndü?

Yıllardır doları baskı altında tutup acayip zenginleştik diye hava atıp durmadık mı? Durduk! Şimdi ne oldu da gözlerimiz doldu? İşler tersine mi döndü?
Dolar yıla 3.75 seviyesinden başladı. Gösterge faiz 13.36 seviyesindeydi. Dolar arttı, Merkez Bankası elindeki en kuvvetli silahı kullandı. Faizleri artırdı. İşe yaramadı!

* * *

Normal şartlarda faizler artarken dolar durur, hatta düşer. Yüksek faizinden faydalanmak için dövizden TL'ye geçilir. Faizden kazanacağın parayı gözden çıkartıp dolar alırken iki kere düşünürsün.
Bugün dolar 4.55'in, gösterge faiz 19.25'in üzerinde… Sadece 7 ayda yaşanan bu tablo belli ki çok büyük hasarlara gebe…
Dolar bu kadar hızlı yükselirken borçluluğun düşmesini beklersin değil mi? Dışarıdan gelen mallar pahalandığı için en azından ithalatın düşer. Yok nerede? Türkiye'nin brüt dış borcu, son bir yılda 49 milyar dolar artarak 466.7 milyar dolara ulaştı!
Türkiye'ye benzeyen ekonomileri sıralayayım, siz haritada arayın! Gana, Moğ...
Devamını okumak için tıklayın

Sözcü - Sözcü gazetesi köşe yazarları - Murat Muratoğlu - Murat Muratoğlu'nun son yazısı - Murat Muratoğlu'nun son köşe yazısı - Murat Muratoğlu'nun yazıları - Murat Muratoğlu'nun bugünkü yazısı - Murat Muratoğlu'nun bugünkü köşe yazısı - Murat Muratoğlu'nun dünkü köşe yazısı - Murat Muratoğlu'nun köşe yazısı - Murat Muratoğlu'nun dünkü yazısı - Murat Muratoğlu'nun tüm köşe yazıları - Murat Muratoğlu'nun tüm yazıları - Murat Muratoğlu yazıları

Sözcü - Murat Muratoğlu Son Köşe Yazıları: