Kapitalist ataerkilliğin üniseks karikatürü: ‘Ufak Tefek Cinayetler’

Tayfun Atay

17 Aralık 2017

“Ufak tefek Cinayetler”, karikatürize ediyor.

Neyi mi karikatürize ediyor?..

“Yarışmacı-rekabetçi ahlâk”ın gündelik hayat akışımıza, can-ciğer kuzu sarmalık ilişkilerimize kadar nasıl damga vurduğunu keskin çizimlerle karikatürize ediyor.

Üstelik kapitalist ataerkilliğin yoluna “üniseks” devam ettiğini düşündürür şekilde, bir “kadın dörtlüsü” üzerinden karikatürize ediyor.

Ve toplumsal-dilbilimci Deborah Tannen’in, benim de çok göndermede bulunduğum cinsiyet-lehçesi (“genderlect”) kavramıyla anlattıklarını sorgulamayı gerektirecek mahiyette karikatürize ediyor.

***

Tannen, 1990’a tarihlenen çalışmasında ("You Just Don't Understand: Women and Men in Conversation") kadınların işbirliği ve yakınlığın dilini konuşur ve duyarken, erkeğin rekabet ve statünün dilini konuşup duyduğunu söylemekteydi.

Kadınların çoğunun çatışmayı bağlantı kurmaya bir tehdit olarak görüp bundan kaçındığını ileri sürerken “erkek dili”nin didişmey...
Devamını okumak için tıklayın

Radikal - Radikal gazetesi köşe yazarları - Tayfun Atay - Tayfun Atay'ın son yazısı - Tayfun Atay'ın son köşe yazısı - Tayfun Atay'ın yazıları - Tayfun Atay'ın bugünkü yazısı - Tayfun Atay'ın bugünkü köşe yazısı - Tayfun Atay'ın dünkü köşe yazısı - Tayfun Atay'ın köşe yazısı - Tayfun Atay'ın dünkü yazısı - Tayfun Atay'ın tüm köşe yazıları - Tayfun Atay'ın tüm yazıları - Tayfun Atay yazıları

Radikal - Tayfun Atay Son Köşe Yazıları: