Ne istenildi de yapmadılar?

Altan Öymen

9 Nisan 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şu sıralarda her şeyin önünde tuttuğu amacı belli: Kendi isteğine göre tasarlayacağı bir başkanlık sistemi oluşturup o sisteme göre ‘başkan’ olmak istiyor.

Buna gerekçe olarak da, bugünkü parlamenter sistemi kötülemeye çalışıyor. Fakat bu o kadar kolay değil. Çünkü kendisinin bugünkü parlamenter sistemden şikâyet etmesi için öne sürebileceği somut ve inandırıcı neden, ortada yok.

Erdoğan, herhalde bu güçlüğü aşmak için, meramını, birtakım soyut benzetmeler yaparak anlatmayı denedi.

Benzetmelerinden biri, parlamenter sistemin son yıllarda ‘patinaj’ yapmakta olmasıydı. Herhalde buzda kayan patencinin hedefini şaşırıp başka yere savrulması gibi bir imaj oluşturmak istiyordu. Bugünkü iktidarın hedefi, milletimizi -Atatürk’ün de hedefi olan- ‘muasır medeniyetler seviyesinin üstüne’ çıkarmak imiş. Ama o hedefe ulaşamıyormuşuz. Çünkü, parlamenter sistemimiz patinaj yapıyormuş. 

Bu yüzden Erdoğan, parlamenter sistemi...
Devamını okumak için tıklayın

Radikal - Radikal gazetesi köşe yazarları - Altan Öymen - Altan Öymen'in son yazısı - Altan Öymen'in son köşe yazısı - Altan Öymen'in yazıları - Altan Öymen'in bugünkü yazısı - Altan Öymen'in bugünkü köşe yazısı - Altan Öymen'in dünkü köşe yazısı - Altan Öymen'in köşe yazısı - Altan Öymen'in dünkü yazısı - Altan Öymen'in tüm köşe yazıları - Altan Öymen'in tüm yazıları - Altan Öymen yazıları