İlk hedefler hükümeti

Altan Öymen

7 Haziran 2015

Bu seçimler üzerine söylenecek, yazılacak çok şey var. Önümüzdeki zaman içinde bunların hepsi gündeme gelir. Ama hepsinden önemli olan şey, seçimi kazanan muhalefet partilerinin yeni bir hükümet projesi üzerinde görüş alışverişine başlamaları gereğidir.

CHP, MHP, HDP... Bu üç siyasi parti, seçimi kaybeden iktidar partisi sözcülerinin ‘üçlü çete’, altılı çete’, ‘vatan hainleri’ diye sabah akşam hakaret etmeyi marifet saydığı tüzel kişilerdir. Halkımızın yarısını temsil ediyorlardı. Artık yüzde 60’ına yakınını temsil ediyorlar.

Hükümet görevini üstlenme sorumluluğu artık onların üzerindedir. Aralarında bazı konularda görüş ayrılıkları bulunduğu malûmdur. Ama en azından belirli konularda aynı şeyleri düşündükleri, bu seçim kampanyası sırasında bir kere daha anlaşılmıştır.

Aynı şekilde değerlendirdikleri belirli konuların ortak paydası demokratik ilkelerdir. Kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, hükümetlerin siyasi ve hukuki denetime tabi olması, temsilde...
Devamını okumak için tıklayın

Radikal - Radikal gazetesi köşe yazarları - Altan Öymen - Altan Öymen'in son yazısı - Altan Öymen'in son köşe yazısı - Altan Öymen'in yazıları - Altan Öymen'in bugünkü yazısı - Altan Öymen'in bugünkü köşe yazısı - Altan Öymen'in dünkü köşe yazısı - Altan Öymen'in köşe yazısı - Altan Öymen'in dünkü yazısı - Altan Öymen'in tüm köşe yazıları - Altan Öymen'in tüm yazıları - Altan Öymen yazıları