Nefret ettiklerimizi sosyal medyada neden takip ediyoruz?

Fatih ERGİN

19 Haziran 2021

Politikacılardan, okul arkadaşlarımızdan meslektaşlara kadar sosyal medyada sevmediğimiz bir sürü insanı takip ediyoruz. Peki bunu kendimize neden yapıyoruz?

Politikacılardan, okul arkadaşlarımızdan meslektaşlara kadar sosyal medyada sevmediğimiz bir sürü insanı takip ediyoruz. Peki bunu kendimize neden yapıyoruz?

Salgının ortasında Dubai'ye tatile çıkan Instagram ünlülerinden nefret etmesi gayet kolay. Ama günlük hayatta nefret ettiklerimizi de takip ediyoruz: Eski sevgilimizi, sevmediğimiz eski arkadaşlarımızı, birlikte vakit geçirmekten sıkıldığımız ofisten birilerini… Kendilerini rezil edince seviniyoruz, başarılı olurlarsa hasetleniyoruz ama gözlerimizi onlardan alamıyoruz.

Psikoterapist Sally Baker'a göre bu tuhaf davranıştan heyecan duyuyoruz çünkü beyindeki nefret ve sevgi duyguları bağlantılı: "Beyin, temelde bu hissiyatları birbirinden ayıramaz. Bir konuya yoğun ilgi gösterdiğimizde oksitosin, serotonin ve dopamin salınımı tetikleniyor. Biriyle duygusal olarak ilişki kurduğunuzda kendini iyi hissetme hormonları salgılanıyor. Bu duygusal ilişkinin pozitif veya negatif olması beyni ilgilendirmiyor. Bu hormonlar da etk...
Devamını okumak için tıklayın

Ortadoğu - Ortadoğu gazetesi köşe yazarları - Fatih ERGİN - Fatih ERGİN'in son yazısı - Fatih ERGİN'in son köşe yazısı - Fatih ERGİN'in yazıları - Fatih ERGİN'in bugünkü yazısı - Fatih ERGİN'in bugünkü köşe yazısı - Fatih ERGİN'in dünkü köşe yazısı - Fatih ERGİN'in köşe yazısı - Fatih ERGİN'in dünkü yazısı - Fatih ERGİN'in tüm köşe yazıları - Fatih ERGİN'in tüm yazıları - Fatih ERGİN yazıları

Ortadoğu - Fatih ERGİN Son Köşe Yazıları: