Şimdiki mesele kimyasal silah değil

Kadri Gürsel

13 Nisan 2018

Suriye’deki savaş, Suriye’deki savaş olmaktan çıkıp büyük güçleri karşı karşıya getiren bölgesel ve hatta küresel çapta bir savaşa dönüşebilir mi?

Suriye’deki savaş, Suriye’deki savaş olmaktan çıkıp büyük güçleri karşı karşıya getiren bölgesel ve hatta küresel çapta bir savaşa dönüşebilir mi?
Evet, büyük güçlerin liderleri akıllarını peynir ekmekle yemişlerse bu olabilir. Pekâlâ mümkün. Sizin bu satırları okuduğunuz 13 Nisan 2018 Cuma günü, Batılı güçlerle Rusya arasında patlak vermesi muhtemel bir bölgesel çatışmaya bir adım daha yaklaşmış olabiliriz.
Yine de kanaatim Batılı güçlerin Rus tehdidini ciddiye aldıkları yönünde. Öyle olmasa Atlantik’teki deniz gücü unsurlarını Akdeniz’e doğru yola çıkarmazlardı. İlk darbeyi, Akdeniz’deki caydırıcı deniz ve hava gücünü tahkim ettikten sonra indirmek istiyor olabilirler. Bu da iki taraftaki akıllı insanların büyük bir savaşı önlemek için yapabilecekleri diplomatik girişimlere zaman kazandıracaktır.
“Akıllı insan” derken tabii, Beyaz Saray’daki Twitter trollünü kastetmiyorum. “Hazır ol Rusya, çünkü hoş ve yeni ve akıllı (füzelerimiz) geliyor olacak” diye tweet atabilen...
Devamını okumak için tıklayın

Milliyet - Milliyet gazetesi köşe yazarları - Kadri Gürsel - Kadri Gürsel'in son yazısı - Kadri Gürsel'in son köşe yazısı - Kadri Gürsel'in yazıları - Kadri Gürsel'in bugünkü yazısı - Kadri Gürsel'in bugünkü köşe yazısı - Kadri Gürsel'in dünkü köşe yazısı - Kadri Gürsel'in köşe yazısı - Kadri Gürsel'in dünkü yazısı - Kadri Gürsel'in tüm köşe yazıları - Kadri Gürsel'in tüm yazıları - Kadri Gürsel yazıları

Milliyet - Kadri Gürsel Son Köşe Yazıları: