Yardımcı ders kitapları SOS veriyor!

Abbas Güçlü

6 Ekim 2019

Milli Eğitim Bakanlığı, uzunca bir süredir, zengin fakir demeden, ders kitaplarını her öğrenciye ücretsiz veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, uzunca bir süredir, zengin fakir demeden, ders kitaplarını her öğrenciye ücretsiz veriyor.

Devlet adına alkışlanacak bir proje. Dünyanın çok az yerinde böyle büyük bir kampanya söz konusu. Ancak gelin görün ki güzel başlayan ama kötü biten pek çok proje gibi bu çok önemli projede de ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Devlet her yıl on milyonlarca ders kitabı bastırıp, ücretsiz dağıtıyor ama bu kitaplardan pek çoğu kapağı hiç açılmadan çöpe atılıyor.

Neden? Çünkü öğretmenler o kitaplar yerine yardımcı ders kitabı alma zorunluluğu getiriyor ve dersler o kitaplara paralel olarak işleniyor.

Fiyatları da hiç ucuz değil. Hele ki evde birkaç öğrenci varsa, velilerin bu yükün altından kalkmaları mümkün değil.

Velilerimiz soruyor:

“8. sınıflar 214 lira, 7. sınıflar 215 lira, 6. sınıflar da 155 lira kaynak kitap parası verdik. O zaman devlet kitapları ne işe yarıyor?”

Haksız mı? Kesinlikle haklı.

Eminiz ki bu durumdan Cu...
Devamını okumak için tıklayın

Milliyet - Milliyet gazetesi köşe yazarları - Abbas Güçlü - Abbas Güçlü'nün son yazısı - Abbas Güçlü'nün son köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün yazıları - Abbas Güçlü'nün bugünkü yazısı - Abbas Güçlü'nün bugünkü köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün dünkü köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün dünkü yazısı - Abbas Güçlü'nün tüm köşe yazıları - Abbas Güçlü'nün tüm yazıları - Abbas Güçlü yazıları

Milliyet - Abbas Güçlü Son Köşe Yazıları: