Üniversite kurmak çok kolay, peki ya sonrası?

Abbas Güçlü

19 Ekim 2019

Devlet, vakıf fark etmiyor. Çok kolay üniversite kurabiliyoruz. Kurmakla da kalmayıp, üç beş yıl içerisinde her birine on binlerce öğrenci alıyoruz.

Devlet, vakıf fark etmiyor. Çok kolay üniversite kurabiliyoruz. Kurmakla da kalmayıp, üç beş yıl içerisinde her birine on binlerce öğrenci alıyoruz.

Üniversite- lerdeki öğrenci sayımız 8 milyonu geçti! Almanya’da üç milyon!..

Onların iş sorunu yok, mezun oldukları alanlarda çalışıyorlar, bizimkiler ise ne iş bulsalar girmeye razılar ama onu bile bulamıyorlar.

Onlarda bir üniversitenin doktora eğitimi verebilmesi için en az 30 yıl geçmesi gerekiyor, bizde ise 3 yıl sonra mastıra da doktoraya da izin çıkıyor!

Onlarda en son üniversite 40 yıl önce açılmış, bizde hemen her ay yeni bir tane açılıyor!..

Peki, Almanya daha çok üniversite açıp, daha çok öğrenci mezun edemez mi?

Elbette yaparlar ama “Bize bu kadarı yeter, önemli olan ara insan gücü” deyip, mesleki eğitime ağırlık veriyorlar.

Kafayı kaldırıp baktığımızda, bugün, onlar, dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahipler, bizde ise özellikle üniversite mezunlarının işsizliği en ön...
Devamını okumak için tıklayın

Milliyet - Milliyet gazetesi köşe yazarları - Abbas Güçlü - Abbas Güçlü'nün son yazısı - Abbas Güçlü'nün son köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün yazıları - Abbas Güçlü'nün bugünkü yazısı - Abbas Güçlü'nün bugünkü köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün dünkü köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün köşe yazısı - Abbas Güçlü'nün dünkü yazısı - Abbas Güçlü'nün tüm köşe yazıları - Abbas Güçlü'nün tüm yazıları - Abbas Güçlü yazıları

Milliyet - Abbas Güçlü Son Köşe Yazıları: