Havada provokasyon kokusu var

Mustafa Öztürk

23 Mayıs 2020

Geçen hafta bu köşede “Toplumsal Kutuplaşma ve Zıtlaşma” başlıklı bir yazı yazmış ve toplumsal bünyedeki ciddi bir sıkıntıyı anlatmaya çalışmıştım.

Geçen hafta bu köşede “Toplumsal Kutuplaşma ve Zıtlaşma” başlıklı bir yazı yazmış ve toplumsal bünyedeki ciddi bir sıkıntıyı anlatmaya çalışmıştım.

Kutuplaşma ve zıtlaşma diye tanımladığım bu sıkıntı, son günlerde reel politik düzlemdeki dilin yeniden sertleşmesi ve buna bağlı olarak siyasi havanın gerginleşmesi üzerine çok ciddi bir provokasyon imkanına dönüştü. Şöyle ki birkaç gün önce İzmir müftülüğünün merkezi ses sistemi sabote edilerek Konak, Karşıyaka gibi yerlerdeki bazı camilerin hoparlörlerinden “Çav Bella/Bella Ciao” (Mussoli döneminin İtalya’sında devrimci, sosyalist, komünist grupların marşı) isimli bir marşın yayını yapıldı; daha sonra da bazı insanlar bu provokatif eylemi övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yaptı.

Bu provokasyon için İzmir kentinin seçilmiş olması çok manidar… Zira “Gâvur İzmir” şeklindeki çirkin yakıştırmanın anlam ve çağrışımları malum… Camilerin hoparlörlerinden yayınlanan m...
Devamını okumak için tıklayın

Karar - Karar gazetesi köşe yazarları - Mustafa Öztürk - Mustafa Öztürk'ün son yazısı - Mustafa Öztürk'ün son köşe yazısı - Mustafa Öztürk'ün yazıları - Mustafa Öztürk'ün bugünkü yazısı - Mustafa Öztürk'ün bugünkü köşe yazısı - Mustafa Öztürk'ün dünkü köşe yazısı - Mustafa Öztürk'ün köşe yazısı - Mustafa Öztürk'ün dünkü yazısı - Mustafa Öztürk'ün tüm köşe yazıları - Mustafa Öztürk'ün tüm yazıları - Mustafa Öztürk yazıları

Karar - Mustafa Öztürk Son Köşe Yazıları: