BOTAŞ’ın devasa borçları ve elektrik zammı

İbrahim Kahveci

12 Haziran 2019

Enerji sektörü çok önemli.

Enerji sektörü çok önemli.

Biz 1998-99 yıllarında 5-6 sent olması gereken elektriğe, 25-30 sent Hazine garantisi vererek santraller kurdurmuş ülkeyiz.

24 saat 365 gün kapasite garantili bu santrallerin büyük kısmı şu an verimsizlikten kapalı. Ama hala Hazine garantisi ödemeye devam ettiklerimiz de var.

İçimdeki bu yarayı kısaca yazdıktan sonra gelelim asıl konuya.

TÜİK’in en son 2016 yılında yayınladığı ‘2012 Arz ve Kullanım’ tablosuna göre her sanayinin üretimi ve ara tüketimi kullanılarak yeni girdi-çıktı oranları hesaplanmış. Buna göre, ara tüketim harcaması en yüksek olan sektör 0,83 ile enerji sektörü olmuş. İkinci sırada ise 0,72 ile imalat sanayi geliyor.

Kısaca üretim açısından enerji olmazsa olmaz. Toplam maliyetleri etkileme açısından da çok önemli.

Enerji sektöründe ise en önemli girdi hammadde maliyeti doğalgazdır. 2018 EPDK verilerine göre kururlu elektrik üretim gücünün yüzde 30,93’ü doğalgaz santrallerine ait. Nite...
Devamını okumak için tıklayın

Karar - Karar gazetesi köşe yazarları - İbrahim Kahveci - İbrahim Kahveci'nin son yazısı - İbrahim Kahveci'nin son köşe yazısı - İbrahim Kahveci'nin yazıları - İbrahim Kahveci'nin bugünkü yazısı - İbrahim Kahveci'nin bugünkü köşe yazısı - İbrahim Kahveci'nin dünkü köşe yazısı - İbrahim Kahveci'nin köşe yazısı - İbrahim Kahveci'nin dünkü yazısı - İbrahim Kahveci'nin tüm köşe yazıları - İbrahim Kahveci'nin tüm yazıları - İbrahim Kahveci yazıları