Rant ekonomisi neler yaptı?

Taha Akyol

1 Ekim 2019

Deprem toplanma alanlarının AVM’lere dönüşmesi rant ekonomisinin ne boyutlara tırmandığının bir göstergesidir. Rant ekonomisi krizin de asıl sebebidir.

Deprem toplanma alanlarının AVM’lere dönüşmesi rant ekonomisinin ne boyutlara tırmandığının bir göstergesidir. Rant ekonomisi krizin de asıl sebebidir.

Bu gerçek, iktidarın Temmuz 2019’da yasalaştırdığı “11. Kalkınma Planı”nda de teknik dille ifade ediliyor.

İstanbul’da deprem toplanma alanı olarak belirlenen 493 bölgeden 416’sına AVM ve rezidans yapılmış olması her şeyi anlatıyor.

Elbette yerleri değişebilir ama miktarı ve dağılımı bozulmamalıydı.

 

‘TAŞA TOPRAĞA GİTTİ’

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Cumhurbaşkanlığı sistemi döneminde hazırlanan “11. Kalkınma Planı”nında, geride kalan 2014-2018 arasındaki beş yıllık dönem konusundu şu tespit yapılıyor:

“Sabit sermaye yatırımları, bu dönemde ortalama yüzde 4,5 oranında artarken, kaynakların sanayi sektöründen ziyade dış ticarete konu olmayan sektörlere yönelmesiyle üretkenlik arz eden alanların yatırım kompozisyonu içindeki payı görece azalmıştır. Orta ve u...
Devamını okumak için tıklayın

Hürriyet - Hürriyet gazetesi köşe yazarları - Taha Akyol - Taha Akyol'un son yazısı - Taha Akyol'un son köşe yazısı - Taha Akyol'un yazıları - Taha Akyol'un bugünkü yazısı - Taha Akyol'un bugünkü köşe yazısı - Taha Akyol'un dünkü köşe yazısı - Taha Akyol'un köşe yazısı - Taha Akyol'un dünkü yazısı - Taha Akyol'un tüm köşe yazıları - Taha Akyol'un tüm yazıları - Taha Akyol yazıları