Erdoğan’ın yol haritası

Deniz Zeyrek

13 Ocak 2021

AK Parti ve MHP'nin destek-lediği Cumhur-başkanlığı Hükümet Sistemi, 2018 yazından bu yana Türkiye'nin yeni hükümet etme yolu olmuştu.

AK Parti ve MHP'nin destek-lediği Cumhur-başkanlığı Hükümet Sistemi, 2018 yazından bu yana Türkiye'nin yeni hükümet etme yolu olmuştu.

Başlangıçta, gücü elinde bulunduran için çok avantajlı gibi görünen sistemin, on yıllarca değişmeyeceği düşünülen bir “hakim iktidar” yaratacağı sanıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu yeni sistemle, hem her daim güçlü olacağını hem de kendisinin ve işaret edeceği isimlerin uzun süre iktidarda kalacağını öngördü.

Sistem, Erdoğan'ın güçlü olması açısından işe yaradı ama ülke idaresinde ciddi sorunlar getirdi. Ayrıca, seçimler konusunda da evdeki hesap çarşıya uymadı. İttifak zorunluluğu, ilk yerel seçimlerde bütün önemli büyük kentlerde muhalefetin kazanmasının yolunu açtı.

Artık çok net görüldü ki AK Parti açısından ilk Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinde de yerel seçimlerdekine benzer bir sonuç ortaya çıkabilir, Cumhurbaşkanlığı koltuğu dahi rakiplere kaptırılabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçeği herkesten önce görmüş...
Devamını okumak için tıklayın

Hürriyet - Hürriyet gazetesi köşe yazarları - Deniz Zeyrek - Deniz Zeyrek'in son yazısı - Deniz Zeyrek'in son köşe yazısı - Deniz Zeyrek'in yazıları - Deniz Zeyrek'in bugünkü yazısı - Deniz Zeyrek'in bugünkü köşe yazısı - Deniz Zeyrek'in dünkü köşe yazısı - Deniz Zeyrek'in köşe yazısı - Deniz Zeyrek'in dünkü yazısı - Deniz Zeyrek'in tüm köşe yazıları - Deniz Zeyrek'in tüm yazıları - Deniz Zeyrek yazıları

Hürriyet - Deniz Zeyrek Son Köşe Yazıları: