Enflasyon neden yükseliyor?

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

14 Ekim 2021

Enflasyon yükseliyor çünkü Erdoğan iktidarı enflasyonist politikalar uygulamaktan vazgeçmiyor!

Enflasyon yükseliyor çünkü Erdoğan iktidarı enflasyonist politikalar uygulamaktan vazgeçmiyor!

Enflasyon vergisi salmak, paranın değerini düşürerek yükümlülüklerinden kurtulmak birçok beceriksiz iktidarın pek bir sevdiği ve sık sık başvurduğu bir yöntemdir.

Bir iktidar bütçe harcamalarını karşılamak üzere vergi toplamak zorundadır. Özellikle de seçilme derdi olan iktidarlar için vergi salmak, vergi toplamak sevimsiz ve oy kaybettirici bir işlemdir. Bu yüzden insanların kolay kolay farkına varamayacakları arka kapı yöntemleri kullanarak vergi toplamayı tercih ederler. Bu arka kapı yöntemlerinden biri vergi toplarken dolaylı vergilere yüklenmek diğeri ise enflasyon vergisi salmaktır.

İktidarlar çoğu zaman tasarruf etmeyi, harcamalarını kısmayı pek sevmezler ve çoğu durumda da isteseler bile beceremezler. Masraf çok olup, vergi gelirleri masraflara yetişmeyince iktidarların önünde iki yol kalır bunlardan birincisi borçlanmak, ikincisi ise para basmaktır.

Eskiler...
Devamını okumak için tıklayın

Günboyu - Günboyu gazetesi köşe yazarları - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün son yazısı - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün son köşe yazısı - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün yazıları - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün bugünkü yazısı - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün bugünkü köşe yazısı - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün dünkü köşe yazısı - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün köşe yazısı - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün dünkü yazısı - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün tüm köşe yazıları - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL'ün tüm yazıları - Murat Sururi ÖZBÜLBÜL yazıları