Bu bayram içmesek mi: Kahve

Zeki Gül

14 Ağustos 2019

Kadim geleneklerimizdendi bayramda kahve içmek. Ne de olsa ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı’ vardı. Ve bilirdik: ‘Kahve Yemen’den gelir’.

Kadim geleneklerimizdendi bayramda kahve içmek. Ne de olsa ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı’ vardı. Ve bilirdik: ‘Kahve Yemen’den gelir’.

 Yemen’i kahve bir de türküsü ile hatırlardık:

“Havada bulut yok bu ne dumandır?
Mahlede ölen yok bu ne figandır?
Şu Yemen elleri ne de yamandır”

Yemen’e dair ilgimiz hâlâ da türkü ve kahve ile sınırlı. Ya bilgimiz? Misal, Google arama motoruna ‘Yemen’ yazınca peşi sıra ülke, türkü ve kahve çıkmakta. Oysa, Yemen kan ağlıyor, ezberimizdeki ‘kırk yıllık hatıra’ ihtiyacı var. Yemen şimdi savaş, kıtlık, açlık, ölüm ve kolera demek. Farkında mıyız? Bu bayramda da afiyetle kahvelerimizi içip, radyodan yayılan Yemen türküsünü yüreğimiz burkularak dinleyecek miyiz: O yüreklerde kolera salgını ve açlıktan kırılan Yemenli çocuklara yer var mı?

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var mı hâlâ? Gönlümüzden geçen ‘evet’, ya gerçeklik?

Google ve benzeri arama motorları ilgi ve merakımızın gerçeğe yakın güncellenmiş ay...
Devamını okumak için tıklayın

Evrensel - Evrensel gazetesi köşe yazarları - Zeki Gül - Zeki Gül'ün son yazısı - Zeki Gül'ün son köşe yazısı - Zeki Gül'ün yazıları - Zeki Gül'ün bugünkü yazısı - Zeki Gül'ün bugünkü köşe yazısı - Zeki Gül'ün dünkü köşe yazısı - Zeki Gül'ün köşe yazısı - Zeki Gül'ün dünkü yazısı - Zeki Gül'ün tüm köşe yazıları - Zeki Gül'ün tüm yazıları - Zeki Gül yazıları