Adolphe, Adolf ve öznesi olamadığımız sohbetler üzerine

Ayşen AKSAKAL

4 Şubat 2018

Sanat öyle bir şey ki, toplumda refah ve huzur varsa bir türlü, baskı ve dram varsa başka türlü büyüyor. 

Sanat öyle bir şey ki, toplumda refah ve huzur varsa bir türlü, baskı ve dram varsa başka türlü büyüyor. 

Yukarı çıkarken bir basamak oluyor, dibe inerken ise bataklığa uzanan kurtarıcı bir dal.

Baskıcı rejimler tiyatroyu, edebiyatı, müziği, sinemayı, çizgiyi yasakladıkça, bu kollar duvarda bir delik bulup oradan yine sürüyor. 

Geçen hafta Barış Atay’ın Diktatör oyununun yasaklanması, hatta Barış Atay’ın bizzat yasaklanması üzerine tüm ülkede tiyatrocular oyunu sosyal medya üzerinde okudular.

Tarihe geçecek bir eylem şekliydi. Bir yasağa verilebilecek en anlamlı yanıttı.

DTCF’nin ihraç edilen hocalarından Elif Çongur’un konu ile ilgili yazdığı tweet ise bir akademisyenin ders vermesine ket vurulamayacağını doğrular nitelikteydi:

“Ortaçağ’da bastırılması gereken heyecanları uyardığı, ahlaka ve inançlara aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanan tiyatro, önce kiliseden avluya sonra avludan sokaklara ve kentlere taşmıştır. Tiyatro böyle bir şeydir....
Devamını okumak için tıklayın

Evrensel - Evrensel gazetesi köşe yazarları - Ayşen AKSAKAL - Ayşen AKSAKAL'ın son yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın son köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın yazıları - Ayşen AKSAKAL'ın bugünkü yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın bugünkü köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın dünkü köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın dünkü yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın tüm köşe yazıları - Ayşen AKSAKAL'ın tüm yazıları - Ayşen AKSAKAL yazıları

Evrensel - Ayşen AKSAKAL Son Köşe Yazıları: