Unutulmuş birer birer eski erdemler

Ayşen AKSAKAL

22 Nisan 2018

Günlük hayatta (özel isim hariç) cümle içinde kullanmadığımız ve milli eğitim müfredatında da artık pek rastlamadığımız bir kelimeden bahsedeceğim: Erdem.

Günlük hayatta (özel isim hariç) cümle içinde kullanmadığımız ve milli eğitim müfredatında da artık pek rastlamadığımız bir kelimeden bahsedeceğim: Erdem.

Orhan Hançerlioğlu’nun “Erdem Açısından Düşünce Tarihi” kitabı Varlık Yayınları tarafından basıldığında yıl 1963’tü.

Yıllara, dönemlere ve felsefi akımlara göre erdemin evrelerini anlatır. Ne Kant ne Spinoza ne de Camus değişti, dolayısı ile güncelliğini hâlâ korumaktadır.

Açılışı bizden bir örnekle yapar, bizde erdem kelimesinin sözlük karşılığının nasıl değiştiğiyle.

Şemsettin Sami’nin Kaamus-u Türki’si der ki: Değer, kader, meziyet, hüner, marifet, ilim, irfan, iyi ahlak, ahlaki hassa, iffet, ismet, namus.
M. Bahaettin’in Yeni Türkçe Lügat’ı “İnsanda iyilik etmeye ve fenalıktan çekinmeye olan sabit ve müstekar istidat, meyil ve kabiliyet, doğruluk, değer, meziyet ve yüksek hasletler.”

Türk Dil Kurumu ise “Ahlakın övüldüğü iyilikçilik, merhamet, alçak gönüllülük, yiğitlik, doğruluk gibi vası...
Devamını okumak için tıklayın

Evrensel - Evrensel gazetesi köşe yazarları - Ayşen AKSAKAL - Ayşen AKSAKAL'ın son yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın son köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın yazıları - Ayşen AKSAKAL'ın bugünkü yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın bugünkü köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın dünkü köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın köşe yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın dünkü yazısı - Ayşen AKSAKAL'ın tüm köşe yazıları - Ayşen AKSAKAL'ın tüm yazıları - Ayşen AKSAKAL yazıları

Evrensel - Ayşen AKSAKAL Son Köşe Yazıları: