Utanç günleri

Zafer Arapkirli

15 Mart 2019

Sık sık hatırlar ve hatırlatırım bu lafı. İngiliz kökenli bir klişedir:

Sık sık hatırlar ve hatırlatırım bu lafı. İngiliz kökenli bir klişedir:
“What did you do in the war daddy?..” diye ünlü bir soru, daha doğrusu bir slogandır. Bir film adıdır aynı zamanda. “Savaş zamanında sen ne yaptın baba?..” diye tercüme edilebilir. Mealen, “Çocuklarınız ve torunlarınız, geçmişte zor zamanlarda sizin nasıl bir tavır aldığınızı, nerede nasıl bir duruş gösterdiğinizi sorduklarında onlara; onurla, başınız dik, göğsünüzü gere gere, yüzünüz kızarmadan verebileceğiniz bir yanıtınız olacak mı?..” şeklinde de formüle edebilirim.
Geçmişi bir hayli gerilere dayansa da, yaklaşık son 17 yıla yayılan “Cumhuriyeti yıkım projesi” yıllarında bu ülkenin onurlu ve vatansever insanlarının nerede durduğu, ne yaptığı (ya da yapmadığı), ne söylediği (ya da söylemediği), kimlerle birlikte yürüdüğü (ya da yürümediği) üzerinden ciddi bir karne notu oluşacaktır. Özellikle de gazeteci milletinin.
Benim belki de haklı olarak patentine sahip olduğum “5Y” (YandaşYalakaYılışıkYalan...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Zafer Arapkirli - Zafer Arapkirli'nin son yazısı - Zafer Arapkirli'nin son köşe yazısı - Zafer Arapkirli'nin yazıları - Zafer Arapkirli'nin bugünkü yazısı - Zafer Arapkirli'nin bugünkü köşe yazısı - Zafer Arapkirli'nin dünkü köşe yazısı - Zafer Arapkirli'nin köşe yazısı - Zafer Arapkirli'nin dünkü yazısı - Zafer Arapkirli'nin tüm köşe yazıları - Zafer Arapkirli'nin tüm yazıları - Zafer Arapkirli yazıları