Hangi ensar nasıl muhacir?

Özdemir İnce

17 Haziran 2022

Varlıkları artık ülke için tehlikeli görülen sığınmacıları savunan AKP Genel Başkanı Erdoğan son konuşmalarından birinde gene muhacir ve ensar meseline başvurdu:

Varlıkları artık ülke için tehlikeli görülen sığınmacıları savunan AKP Genel Başkanı Erdoğan son konuşmalarından birinde gene muhacir ve ensar meseline başvurdu:

“Siz bakmayın Suriyeli, Iraklı kardeşlerimizi ülkemizde misafir etmemize ‘ihanet’ diyenlere, başbakan olduklarında Suriyelileri ülkelerine göndereceklerini söyleyenlere. Onlar ensar ne demektir bilmezler, onlar muhacir ne demektir bilmezler, onlar milletimizin gönül kapısının ne kadar açık olduğunu bilmezler. Bunları bilmedikleri için de aslında hiçbir zaman bu ülkede bunlar başbakan olamazlar ve asla kimseyi ülkelerine geri gönderemezler.”

Bildiğiniz gibi, Mekke’de zor durumda kalan Hz. Muhammed ve Mekkeli Müslümanların 622 yılında Medine’ye göçüne Hicret denir. İslam terminolojisinde Medine’ye göçen Müslümanlar muhacir, onları konuk eden Medineliler de ensar olarak tanımlanır. Bu nedenle ensar sıfatı pek onurlu ve neredeyse kutsal bir sıfat olmaktadır. Oysa kendisine sığınan insanı korumak, bireysel ve toplums...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Özdemir İnce - Özdemir İnce'nin son yazısı - Özdemir İnce'nin son köşe yazısı - Özdemir İnce'nin yazıları - Özdemir İnce'nin bugünkü yazısı - Özdemir İnce'nin bugünkü köşe yazısı - Özdemir İnce'nin dünkü köşe yazısı - Özdemir İnce'nin köşe yazısı - Özdemir İnce'nin dünkü yazısı - Özdemir İnce'nin tüm köşe yazıları - Özdemir İnce'nin tüm yazıları - Özdemir İnce yazıları