Sünni din bezirgânları artık özgür

Özdemir İnce

14 Şubat 2020

10 Ocak 2020 günü yayımladığım yazıdan sonra 7 Ağustos 2012 tarihli yazımı bir kez daha yayımlamak farz oldu. Sunarım:

10 Ocak 2020 günü yayımladığım yazıdan sonra 7 Ağustos 2012 tarihli yazımı bir kez daha yayımlamak farz oldu. Sunarım:

***

“Yargıtay, tüzüğünde ‘Alevilerin ibadethanesi cemevidir’ maddesi bulunan derneği ‘Devrim kanunlarına göre ibadet yeri camidir’ diye mahkûm etmiş. Yargıtay bu, eder, eder!

Cumhuriyet’in karşı tarafındaki Taraf gazetesi manşet atmış: ‘Sünni, Kemalist ve günahkâr’ (26.07.2012). Fethullahçı Radikal ondan geri mi kalacak, o da atmış manşeti: ‘Yargıtay’dan Kemalist içtihat!’ (26.07.2012)

Ne zamandan bu yana Devrim Yasaları’na sahip çıkar oldunuz? 30.11.1925 tarihli, 677 sayılı tekke ve zaviyelerle ilgili yasayı hayatınızda bir kez okuyun, bakalım orada ibadet yerinin cami olduğu yazıyor mu?

Yargıtay’ın kararında elbette bir aşırı yorum var. Aynı titizlikliği, ‘4+4+4’ ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile ilgili kararlarda da beklenir. Eleştirecekseniz Yargıtay’ı ve sıkıysa, cemevleri konusunda Alevilerin talebi doğrultusunda yasa yapmayan ...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Özdemir İnce - Özdemir İnce'nin son yazısı - Özdemir İnce'nin son köşe yazısı - Özdemir İnce'nin yazıları - Özdemir İnce'nin bugünkü yazısı - Özdemir İnce'nin bugünkü köşe yazısı - Özdemir İnce'nin dünkü köşe yazısı - Özdemir İnce'nin köşe yazısı - Özdemir İnce'nin dünkü yazısı - Özdemir İnce'nin tüm köşe yazıları - Özdemir İnce'nin tüm yazıları - Özdemir İnce yazıları