Atatürk ve Öğretmen - Doç. Dr. Hüner TUNCER

Olaylar Ve Görüşler

24 Kasım 2020

Bir yandan Kütahya-Eskişehir Muharebeleri tüm şiddetiyle sürerken, öte yandan Mustafa Kemal de 15-21 Temmuz 1921 tarihlerinde Ankara’da toplanan Maarif Kongresi’ne katılmaktaydı. Mustafa Kemal Paşa, cepheyi bırakarak bu kongreye katılmış ve burada milli eğitim tarihine geçecek olan nutkunu okumuştu. Maarif Kongresi’ne ilişkin kısa bir bölümü, Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkler” kitabından aktarmak istiyorum:

“Ön sırada milletvekilleri ve bakanlık yöneticileri oturuyordu. Bütün arka sıralar kalpaklı erkek öğretmenlerle doluydu. Üçüncü ve dördüncü sıranın sol yanında sıkmabaşlı on kadar kadın öğretmen yer almış, kadın öğretmenlerin arkalarındaki, önlerindeki ve yanlarındaki koltuklar boş bırakılmış; böylece, kadınlar ve erkekler birbirlerinden ayrılmıştı. Bu ilkel görünüm Mustafa Kemal Paşa’yı çok rahatsız etti.

’MUHTEREM HANIMLAR, EFENDİLER!’

Bizi yaşatmamak isteyenlere karşı yaşamak hakkımızı savunmak üzere toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi, bur...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Olaylar Ve Görüşler - Olaylar Ve Görüşler'in son yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in son köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in tüm köşe yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in tüm yazıları - Olaylar Ve Görüşler yazıları

Cumhuriyet - Olaylar Ve Görüşler Son Köşe Yazıları: