Machiavelli’den Dersler - Dr. Engin ÜNSAL

Olaylar Ve Görüşler

14 Kasım 2020

1469 yılında Floransa’da doğan Niccolo Machiavelli siyasetbilimin kurucusu olarak anılmaktadır. Ölümünden beş yıl sonra 1532 yılında yayımlanan Prens adlı çalışması, siyaset okulunun öğrencileri için bir başyapıttır. Mussolini, öğrencilik yıllarında doktora tezinin konusu olarak Machiavelli’yi seçmiş, Hitler “Prens”i başucu kitabı yapmıştır.

İtalyanlar 1869 yılında Machiavelli’nin doğumunu, 400. yıldönümünü büyük şölenlerle kutlamış ve mezarına Tanto Nomini Nullum Par Elogium (Böylesine büyük bir usta için tüm övgüler yetersizdir) yazılı bir plaket koymuşlardır.

Machiavelli’nin yapıtı, güçlü bir devlet ve güçlü bir “Prens” yaratmaya ilişkin derslerle doludur. Güçlü devleti yaratmak için “Prens”in sevilen değil korkulan bir kişiliğe sahip olmasının zorunlu olduğuna değinir.

KORKUNUN KAYNAĞI

Korkulan bir “Prens” olmak, sevilen bir “Prens” olmaktan iyidir der. Sevgi, kişilerin kendinden kaynaklanan bir olgudur ve insanlar kendi özgür iradel...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Olaylar Ve Görüşler - Olaylar Ve Görüşler'in son yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in son köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in tüm köşe yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in tüm yazıları - Olaylar Ve Görüşler yazıları

Cumhuriyet - Olaylar Ve Görüşler Son Köşe Yazıları: