Yenilginin Belgesi - Dr. Cihangir DUMANLI

Olaylar Ve Görüşler

13 Kasım 2020

27 Eylül 2020’de Ermeni ordusunun 30 yıldır İşgal ettiği Azerbaycan topraklarından temas hattı boyunca saldırıya geçmesiyle Dağlık Karabağ anlaşmazlığı yeni bir sıcak çatışma evresine girdi.

Bu kez 1992’deki savaştan farklı olarak Azerbaycan ordusu derhal karşılık vererek aynı gün başlattığı karşı taarruzla işgal altındaki topraklarının büyük bir bölümünü kurtardı. Bu durum Azerbaycan ordusunun yüksek harbe hazırlık düzeyini göstermektedir.

7 Kasım’da Şuşa kentinin kurtarılması savaşın doruk noktası (culmination point) oldu. Bu noktadan itibaren Ermenistan yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı. 45 günlük savaşın sonunda Azerbaycan ordusu işgal altındaki topraklarının büyük bir bölümünü kurtardı Ermenistan ordusuna büyük zayiat ve hasar verdirdi.

GALİBİYETİN TESCİLİ

9 Kasım’da Rusya’da Putin, Aliyev ve Paşinyan arasında imzalanan ve bir ortak bildiri ile yayımlanan ateşkes anlaşması Azerbaycan’ın zaferini ve Ermenistan’ın yenilgisini hukuki...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Olaylar Ve Görüşler - Olaylar Ve Görüşler'in son yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in son köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in tüm köşe yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in tüm yazıları - Olaylar Ve Görüşler yazıları

Cumhuriyet - Olaylar Ve Görüşler Son Köşe Yazıları: