Çık hele Anadolu’ya

Olaylar Ve Görüşler

11 Şubat 2019

Anadolu üstüne Ankara’da, İstanbul’da uzun uzun nutuk atılır da, oraya gitme işi hep yasak savma cinsinden olur. Unutmayalım, başarıyı belirleyen her zaman Anadolu’dur.

Anadolu üstüne Ankara’da, İstanbul’da uzun uzun nutuk atılır da, oraya gitme işi hep yasak savma cinsinden olur. Unutmayalım, başarıyı belirleyen her zaman Anadolu’dur.
Mustafa Kemal’in öncülüğünde Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması, TBMM ile Cumhuriyet’in kurulması büyük oranda Anadolu halkıyla başarılmıştır. Önce onun gönlü kazanılmıştır. O günün koşullarında Samsun’a, Sivas’a, Erzurum’a gitmek Ay’a gitmek kadar güçtü. Ama Mustafa Kemal kimi atla, kimi yaya Anadolu’yu dolaştı. Üstelik korunmasız. Saraya varıncaya değin herkes düşmanıydı.
Anadolu eskiden romanlardan, öykülerden, şiirlerden öğrenilirdi. Yakup Kadri’nin Yaban romanı ilk göz ağrımızdır. Arkası çığ gibi geldi: Memleket Hikâyeleri, Bingöl Çobanları, Hakkâri Dedikleri... Dağlarca’nın “Kızılırmak Kıyıları” adlı şiirini ne zaman okusam, bu gür ses umutsuzluk bulutlarımı dağıtır. Anadolu adına görevini yerine getirmeyenlerin yüzüne bu şiir bir şamar gibi çarpar:
“Kardaş, senin dediklerin yok/ Halay çekilen toprak b...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Olaylar Ve Görüşler - Olaylar Ve Görüşler'in son yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in son köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in bugünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in köşe yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in dünkü yazısı - Olaylar Ve Görüşler'in tüm köşe yazıları - Olaylar Ve Görüşler'in tüm yazıları - Olaylar Ve Görüşler yazıları

Cumhuriyet - Olaylar Ve Görüşler Son Köşe Yazıları: