Vehbi Bey’den Mustafa’ya 60 ihtilalinden Gezi’ye...

Murat Sabuncu

22 Ocak 2016

1928 yılının sonbaharı. İleride Türkiye’nin en büyük holdingi olacak Koç Grubu’nun kurucusu Vehbi Koç’un babası Hacı Mustafa Efendi’nin Ankara Ulucanlar’daki evi. Henüz 54 yaşındaki Mustafa Efendi beklenmedik bir anda evinde kalp krizi geçirerek vefat etti.

Dün adını taşıyan torunu Mustafa Koç’un kalp krizinden 55 yaşında ölümü aklıma aynı yaşlarda yaşanan benzer acıyı geçirdi. Kariyerimin çoğunu ekonomi gazetecisi olarak yaptığım için kendisini iyi tanıyorum. Ama kişisel tanıklıklardan çok Mustafa Koç’un ekonomiye kattıkları ile hem kendisinin hem ailesinin siyasi duruşu üzerine birkaç önemli noktayı paylaşacağım. Bu yazıda bana şu anda cezaevinde bulunan genel yayın yönetmenim, arkadaşım Can Dündar’ın belgelere dayanarak yazdığı “Vehbi Koç” kitabı da rehberlik edecek.

Önce kitaptan “Vehbi Bey”in anlatımıyla siyasi bir anı...

“1960 ihtilali oldu. İsmet Paşa, Bahçelievler’de Me...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Murat Sabuncu - Murat Sabuncu'nun son yazısı - Murat Sabuncu'nun son köşe yazısı - Murat Sabuncu'nun yazıları - Murat Sabuncu'nun bugünkü yazısı - Murat Sabuncu'nun bugünkü köşe yazısı - Murat Sabuncu'nun dünkü köşe yazısı - Murat Sabuncu'nun köşe yazısı - Murat Sabuncu'nun dünkü yazısı - Murat Sabuncu'nun tüm köşe yazıları - Murat Sabuncu'nun tüm yazıları - Murat Sabuncu yazıları

Cumhuriyet - Murat Sabuncu Son Köşe Yazıları: