Hedef Kitleye Türban Anahtarı

Işık Kansu

21 Mayıs 2022

Afyonkarahisar’a, Saray ailesinin vakfından Kübra Güran Yiğitbaşı vali olarak atandı.

Afyonkarahisar’a, Saray ailesinin vakfından Kübra Güran Yiğitbaşı vali olarak atandı.

Yiğitbaşı’nın vali atanmasının gerekçesi yalnızca “türbanlı” olması. Bunu biz söylemiyoruz. AKP’liler öyle açıklıyor. Örneğin AKP Milletvekili Serkan Bayram, TBMM’de bu atamayı şöyle değerlendirdi:

“Hayırlı uğurlu olsun ve ilk başörtülü kadın valimiz Kübra Hanım Afyonkarahisar’a atandı.”

Türbanın, kamusal alanda bir siyasi ileti, simge ve sömürü aracı olarak kullanıldığını, kadınlara yönelik yasak olmasına karşın topluma özgürlük gibi sunulduğunu yıllardır dile getiriyoruz.

Türbanlı valinin doktora tezi de işte tam da bu tezi kanıtlayan “ikna edici iletişim sürecinde siyasal mesaj tasarımı” üzerine.

Türbanlı vali, doktora tezi ve çeşitli makalelerinde, siyasal mesajların ana hedefinin, mesajın alıcısı olan seçmen kimliğine sahip birey ve grupları ikna etmek olduğunu belirtiyor ve “Bu hedefe ulaşmak siyasal davranışın temel motivasyon kaynağıdır” diyor.

Türb...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Işık Kansu - Işık Kansu'nun son yazısı - Işık Kansu'nun son köşe yazısı - Işık Kansu'nun yazıları - Işık Kansu'nun bugünkü yazısı - Işık Kansu'nun bugünkü köşe yazısı - Işık Kansu'nun dünkü köşe yazısı - Işık Kansu'nun köşe yazısı - Işık Kansu'nun dünkü yazısı - Işık Kansu'nun tüm köşe yazıları - Işık Kansu'nun tüm yazıları - Işık Kansu yazıları