Dış politikanın ABC’si ve Ankara

Erol Manisalı

13 Şubat 2018

Dış politikada “ulusal iktisadi, siyasi, askeri ve  kültürel çıkarlar esastır”. Ancak demokratik devletler ile demokrasiden uzak olanlar “olaya farklı yaklaşırlar”:

Dış politikada “ulusal iktisadi, siyasi, askeri ve  kültürel çıkarlar esastır”. Ancak demokratik devletler ile demokrasiden uzak olanlar “olaya farklı yaklaşırlar”:
- Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’da ulusal çıkarlar öndedir. Dış politikalarına, biraz “demokrasi sosu” katarlar: ulusal dış politikalarında dışarıda “demokrasiyi bir araç olarak kullanırlar”.
Aynen ABD ve İngiltere’nin 2003’te Irak’ı işgal ederken “size demokrasi getiriyoruz” bahanesi ile işgale gerekçe hazırladıkları gibi: ya da 2011’de başlatılan Arap Baharı iç savaşlarında ve işgallerinde olduğu gibi. New York’ta bazı taksilerin üzerine “dikkat edin yoksa size demokrasi getiririz” yazanların yaptığı espri misali.
-Çin, Rusya gibi Batı dışı büyükler ise otoriter rejimlerini “ulusal devlet çıkarları ile bütünleştirirken” içerdeki iktidarlarını “her şey mubahtır” noktasına taşımadan idare ederler ve ulusal devlet hedefleri ile dış politika arasında denge oluştururlar.
-Dem...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Erol Manisalı - Erol Manisalı'nın son yazısı - Erol Manisalı'nın son köşe yazısı - Erol Manisalı'nın yazıları - Erol Manisalı'nın bugünkü yazısı - Erol Manisalı'nın bugünkü köşe yazısı - Erol Manisalı'nın dünkü köşe yazısı - Erol Manisalı'nın köşe yazısı - Erol Manisalı'nın dünkü yazısı - Erol Manisalı'nın tüm köşe yazıları - Erol Manisalı'nın tüm yazıları - Erol Manisalı yazıları

Cumhuriyet - Erol Manisalı Son Köşe Yazıları: