AYM’ye baskının anlamı

Emre Kongar

6 Ekim 2020

Demokratik Rejim, Temel Hak ve Özgürlüklere dayalı bir özgürlük rejimidir.

Demokratik Rejim, Temel Hak ve Özgürlüklere dayalı bir özgürlük rejimidir.

Güvencesi, seçilmişlerin bütün eylem ve söylemlerinin Temel Hak ve Özgürlüklere uygun olduğunun denetlenmesini öngören Hukuk Devleti yapısı ve bu yapının içindeki Bağımsız Yargı erki ile Anayasa Mahkemesi’dir.

Demagojik Rejim, halkın duygularını okşayarak onları aldatan bir baskı rejimidir.

Güvencesi, sadece çoğunluk baskısı anlamında kullanılan ve Hukuk Devleti’ni, Bağımsız Yargıyı ve Anayasa Mahkemesi’ni de reddeden, “Saptırılmış Sözde Milli İrade” kavramına dayalı olan kaba kuvvettir.

***

Demokratik Rejimin en zayıf noktası, seçimle başa gelenlerin, Temel Hak ve Özgürlükleri yok ederek rejimi Demagojik Rejime çevirmeleri sorunudur.

İnsanlık, bu sorunu seçimle iktidara gelen ama sonra rejimi Faşist bir Diktatörlüğe çeviren Hitler döneminde Almanya’da, Salazar döneminde Portekiz’de ve daha birçok ülkede yaşamış ve buna karşı, yargı bağımsızlığı ile anayasa mahkemesini icat...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Emre Kongar - Emre Kongar'ın son yazısı - Emre Kongar'ın son köşe yazısı - Emre Kongar'ın yazıları - Emre Kongar'ın bugünkü yazısı - Emre Kongar'ın bugünkü köşe yazısı - Emre Kongar'ın dünkü köşe yazısı - Emre Kongar'ın köşe yazısı - Emre Kongar'ın dünkü yazısı - Emre Kongar'ın tüm köşe yazıları - Emre Kongar'ın tüm yazıları - Emre Kongar yazıları

Cumhuriyet - Emre Kongar Son Köşe Yazıları: