Yargı, neyin, kimin emrindedir?

Emre Kongar

25 Ekim 2020

Yargı, evrensel olarak adaletin emrinde ve hizmetinde olmak iddiasındadır!

Yargı, evrensel olarak adaletin emrinde ve hizmetinde olmak iddiasındadır!

Ama ne yazık ki “yargının hizmet ettiği ADALET” kavramı, değişik zamanlarda, değişik devletlerde, farklı anlamlar taşır:

Çünkü yargı esas olarak, içinde bulunduğu düzenin, o düzeni temsil eden devletin ve o devletin gücünü elinde bulunduranların emrindedir!

Tarih boyunca, devlet gücünü ellerinde bulunduranların en çok başvurdukları “sözde adalet” kavramı ise kendi egemenliklerini sürdürmeye yöneliktir.

Ortaçağdaki “Adalet” kavramı, din adamlarının ve kendisini dinin/tanrının yeryüzündeki temsilcisi olarak gören kralların, imparatorların, şahların, padişahların, egemenliklerini sürdürmek için istismar ettikleri kavramdır.

Batı’daki “Engizisyon Mahkemeleri”, Doğu’daki “Şeriat Mahkemeleri”, bu tür adalet anlayışının yargıdaki yansımalarıdır.

Aydınlanma Hareketi ve Endüstri Devrimi ile Din-Tarım İmparatorluklarının “Dine Dayalı Adalet” anlayışının çağ gerisi ve otoriter niteliğ...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Emre Kongar - Emre Kongar'ın son yazısı - Emre Kongar'ın son köşe yazısı - Emre Kongar'ın yazıları - Emre Kongar'ın bugünkü yazısı - Emre Kongar'ın bugünkü köşe yazısı - Emre Kongar'ın dünkü köşe yazısı - Emre Kongar'ın köşe yazısı - Emre Kongar'ın dünkü yazısı - Emre Kongar'ın tüm köşe yazıları - Emre Kongar'ın tüm yazıları - Emre Kongar yazıları

Cumhuriyet - Emre Kongar Son Köşe Yazıları: