Suriye: Makro özet!

Emre Kongar

10 Ekim 2019

1) İktidar, Suriye ile dost, Esad ile “kanka” iken neden birdenbire savaşa girdi?

1) İktidar, Suriye ile dost, Esad ile “kanka” iken neden birdenbire savaşa girdi?
Savaş başladığı sırada, iktidarın medya denetimi ve baskısı bugünkü düzeye erişmemişti; bu nedenle ekranlarda Suriye’ye müdahaleyi destekleyen iktidar tetikçilerine “Neden ‘kanka’ Esad birdenbire ‘düşman’ Esad oldu” diye sorma olanağım vardı:
Bu soruma, sanki Suriye’de birdenbire rejim değişmiş veya Esad birdenbire tutum ve davranış değiştirmiş gibi “Halkına zulüm yaptığı için” saçmalığından başka bir yanıt alamadım.
Oysa herkes biliyordu ki, iktidarı, ABD Suriye’nin üzerine saldırtmıştı.
2) Suriye Savaşı ile Kürtlerin ve “Çözüm Süreci”nin ilgisi ne?
Suriye Savaşı’na “Esad gitmelidir” sloganıyla ve mezhepçi bir görüşle başlayan iktidar, o sırada Türkiye’de “Çözüm Süreci”ni sürdürüyordu. Bu nedenle, Irak sınırından içeri alınan Peşmergeler, Suriye’ye taşındı ve Esad’a karşı savaşmaları beklendi.
Sonradan “Çözüm Süreci”, “masa devrilerek” bitirilince gerek içerideki gerek dışarıda...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Emre Kongar - Emre Kongar'ın son yazısı - Emre Kongar'ın son köşe yazısı - Emre Kongar'ın yazıları - Emre Kongar'ın bugünkü yazısı - Emre Kongar'ın bugünkü köşe yazısı - Emre Kongar'ın dünkü köşe yazısı - Emre Kongar'ın köşe yazısı - Emre Kongar'ın dünkü yazısı - Emre Kongar'ın tüm köşe yazıları - Emre Kongar'ın tüm yazıları - Emre Kongar yazıları

Cumhuriyet - Emre Kongar Son Köşe Yazıları: