Türkiye’ye rüşvet uyarısı

Çiğdem Toker

15 Mart 2019

Şu alıntı, Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden:

Şu alıntı, Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden:

– Uluslararası ticaretten elde edilen büyük kâr marjları, bu alandaki rekabeti körüklemekte ve şirketlerin serbest rekabet piyasası dışındaki unsurlara başvurmalarına yol açmaktadır. Bu unsurlardan en önde geleni şüphesiz iş yapılan ülkedeki ihale komisyonlarına veya ilgili diğer karar makamlarına verilen rüşvettir.

– Bir yabancı ülkede ticaret, yatırım veya iş alma yarışını kazanmak için “rüşvet” bir araç olarak kullanılabiliyorsa, o ülkede adil rekabet koşullarının varlığından bahsetme imkanı yoktur. Adil  olmayan rekabet ortamının da sonuçta hiçbir girişimciye fayda sağlaması beklenemez.

Bakanlığa bağlı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü sayfasında bunun gibi pek çok yararlı bilgi yer alıyor. Rüşvetin zararlarını anlatan bu bilgilerin vatandaşla paylaşılması boşuna değil: Türkiye rüşvetle mücadele konusunda uluslararası sözler vermiş durumda.

GÜÇLÜ UYARI 

Gelin görün ki, k...
Devamını okumak için tıklayın

Cumhuriyet - Cumhuriyet gazetesi köşe yazarları - Çiğdem Toker - Çiğdem Toker'in son yazısı - Çiğdem Toker'in son köşe yazısı - Çiğdem Toker'in yazıları - Çiğdem Toker'in bugünkü yazısı - Çiğdem Toker'in bugünkü köşe yazısı - Çiğdem Toker'in dünkü köşe yazısı - Çiğdem Toker'in köşe yazısı - Çiğdem Toker'in dünkü yazısı - Çiğdem Toker'in tüm köşe yazıları - Çiğdem Toker'in tüm yazıları - Çiğdem Toker yazıları